سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
پربحث ترین ها
 • کد خبر : 9732
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 30 دسامبر, 2015 - 14:37
 •   

  استثمار سیاسی نوین حاشیه!

  نابرابری اجتماعی درون جامعه ای معمولا ناشی از تفاوت در فرصت های زندگی و دسترسی به انواع کالاهای اقتصادی و فرهنگی و تفاوت درآمدی و همچنین تفاوت در پایداری اجتماعی-زیستی و رفتارهای اجتماعی است. برخورداری از سلامت زیستن، خدمات پزشکی و درمانی و بهداشتی و جلوگیری از بزهکاری جوانان و ایجاد اشتغال و دستیابی به […]

  نابرابری اجتماعی درون جامعه ای معمولا ناشی از تفاوت در فرصت های زندگی و دسترسی به انواع کالاهای اقتصادی و فرهنگی و تفاوت درآمدی و همچنین تفاوت در پایداری اجتماعی-زیستی و رفتارهای اجتماعی است.
  برخورداری از سلامت زیستن، خدمات پزشکی و درمانی و بهداشتی و جلوگیری از بزهکاری جوانان و ایجاد اشتغال و دستیابی به تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی و درآمد مکفی از مولفه های فرصت زندگی ست.
  توزیع نامتقارن فرصت های زندگی؛ نابرابری اجتماعی را در جامعه دامن زده و این نابرابری در بین توده های مردم به وضوح قابل مشاهده است.
  نابرابری های اجتماعی از توزیع نابرابر “قدرت” در جامعه پدیدار میگردد و برای کاهش آن باید از فرآیند “توسعه” کمک گرفت.
  ایجاد فضای ایدئولوژیک مناسب برای ساخت “هویت جدید” و استقبال از هنجارهای رفتاری جدید که قابلیت تطابق با آن هویت را داشته باشد؛ می تواند از راههای برون رفت از شرایط کنونی جامعه برشمرد.
  بیشترین نابرابری اجتماعی در بین ۴ شهرستان (اهواز- کارون-باوی-حمیدیه) مربوط به سه شهرستان حاشیه اهواز و مناطق منتهی به این شهرستان است؛ حال اینکه این شهرستانها(کارون-باوی-حمیدیه) به بنگاههایی برای اخذ رای به نفع افراد معدود و محدود تبدیل شده است و بنگاه داران که معمولا از افراد همان شهر تعیین می شوند، سود آنی و شخصی خود را بر توسعه و پیشرفت شهر ترجیح می دهند.
  ظهور و بروز “هویت جدید” و “اصالت دادن” به “شهرستانها” روند نفوذ منفعت طلبان را به حداقل می رساند.
  امید آن می رود که انتخابات مجلس دهم “هویت جدیدی” را معرفی کند و شهرستانهای کم برخوردار که از نابرابری اجتماعی ناشی از نابرابری در تقسیم قدرت و عدم تکیه بر عنصر بومی در مناصب مدیریتی شهر خود رنج می برند؛ دست به اقدام زده و از چهره های کلیشه ای عدول کرده و داشته های خود را عرضه کنند.
  نخبگان محلی نقش اساسی در “تغییر” روند انتخابات مجلس دهم را بعهده دارند و اتحاد آنان بر نسخه “اتحاد سه شهرستان” باعث خواهد شد که اولویت ها را از مرکزنشینان به مناطق کم برخوردار و حاشیه منتقل شود.
  اتحاد “حاشیه بر مرکز” (متن) نیاز جامعه امروزی ست و در ۳۷ سال اخیر جابجایی متن و حاشیه با گسیل امکانات بوقوع پیوسته و معکوس کردن روند موجود تعریف درست و قابل قبولی از متن و حاشیه به ما ارائه خواهد کرد.
  سید لطیف فاضلی

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.