سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 9545
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 2 اکتبر, 2015 - 21:44
 •   

  روزهای پر التهاب (۲)/سیدلطیف فاضلی

  بررسی فعالیت های انتخاباتی چند ماه اخیر و سیر تحولات انتخابات مجلس و ارزیابی موقعیت سیاسی کشور بیش از پیش ضروری بنظر می رسد. پس از انتخابات سال ۹۲ که به پیروزی آقای روحانی منجر شد، گفتمان جدیدی در کشور شکل گرفت که میتوانست احزاب سیاسی و دو قطب اصلی یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان […]

  بررسی فعالیت های انتخاباتی چند ماه اخیر و سیر تحولات انتخابات مجلس و ارزیابی موقعیت سیاسی کشور بیش از پیش ضروری بنظر می رسد.
  پس از انتخابات سال ۹۲ که به پیروزی آقای روحانی منجر شد، گفتمان جدیدی در کشور شکل گرفت که میتوانست احزاب سیاسی و دو قطب اصلی یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان را در کنار هم قرار دهد بطوریکه ترکیب دولت فعلی گواه این مدعاست.
  گفتمان اعتدال، حرف نو و عاری از تند روی هاست. با وجود نو بودن این گفتمان، اما مصادیق مختلف و تعابیر وسیعی را در خود جای داده است. بگونه ای که اصلاح طلبان رده سوم و اصولگرایان رده دوم خود را در این گفتمان بازتعریف کردند.
  در آستانه انتخابات مجلس، استفاده از فرصت بوجود آمده برای دو طیف مذکور آنها را بر آن داشته تا به رقابت برای مصادره روحانی به نفع طیف خود بپردازند.
  این نکته را نباید فراموش کرد که رییس جمهور روحانی خود را وام دار طیف اصلاح طلب می داند و از طرف دیگر سوابق ایشان از دوره های مختلف مجلس، شورای امنیت ملی و تشخیص مصلحت نظام، ایشان را به اصولگرایان نزدیک کرده است.
  با توجه به اتفاقات ۸۸ و صف بندی اصلاح طلبان رده اول و دوم حضور آنها در انتخابات آینده و عبور از فیلتر شورای نگهبان دور از انتظار است.
  شهرهای بزرگ که از تاثیر پذیری احزاب و تشکلها بی بهره نخواهند بود بلکه باید گفت، نقش مهمی را در پیروزی نامزدها بعهده خواهند گرفت.
  تشکیل شورای راهبردی (هماهنگی) اصلاح طلبان در شهرستانها و زمزمه‌ی تشکیل شورای اصولگرایان نیز از صف بندی این دو طیف و رسیدن به عنصر اتحاد درونی خبر می دهد.
  البته شکاف موجود در بین دو حزب دولت و اصلاحات یعنی حزب اعتدال و توسعه و حزب نوپای اتحاد ملت ایران که از عناصر حزب منحله مشارکت نیز کم بهره نیست، نوید لیستهای متفاوتی از سوی اعتدال و اصلاح طلبان حداقل در مرکز استانها را می دهد.
  در شهرستانها معمولا افراد ذی نفوذ محلی نقش اصلی را بعهده می گیرند اما با توجه به تمایل احزاب در جذب نامزدها و مرور ادوار مختلف مجلس، موفقیت طیف اصولگرایان و بعضا چهره های مستقل در آمار ارقام را نشان می دهد.
  طرح یک مرحله ای راهیابی نمایندگان به مجلس با کسب یک چهارم آراء که در مجلس در حال بررسی ست و کمیسیون مربوطه در تلاش برای جبران شکست طرح استانی شدن انتخابات مجلس دهم است. در صورت تصویب این طرح پیروزی کاندیداهایی که از معروفیت بیشتری برخوردارند محرز خواهد شد.
  شکست طرح استانی شدن مجلس کام بسیاری از نمایندگان فعلی را تلخ کرد؛ طرحی که بازیگران محلی بخصوص‌ در شهرستانها را نادیده می گرفت.
  تکاپوی نمایندگان برای تصویب انتخابات یک مرحله ای، شانس پیروزی آنان را بالا خواهد برد.
  نمایندگان دل در گرو افت و خیز و نوسانات افکار عمومی ناشی از عدم وجود و یا تحرک نهادهای مدنی و ضعف ارتباط گیری آنان و استقبال کم مردم از این نهادها دارند.
  نطق شدیداللحن برخی نمایندگان مجلس خطاب به وزیر امورخارجه، در ماجرای دست دادن ظریف و اوباما، با پروسه به آغوش کشیدن روحانی توسط اصولگرایان همخوانی نداشته و انتظار می رود در روزهای آینده شاهد پایین آمد فتیله نطق های آتشین بر علیه دولت باشیم.

  سیدلطیف فاضلی

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.