سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 9375
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 16 آگوست, 2015 - 12:17
 •   

  روزهای پر التهاب (۱)/سیدلطیف فاضلی

  روزهای پر التهاب (۱) کم کم فضای انتخابات بر جامعه نخبگی تاثیر گذاشته و معنی و مفهوم پیدا خواهد کرد، مصاحبه های خواندنی و مقالات پیاپی هر کدام به خلق فضاهای نافع حزب و یا گروه و دسته جات سوق داده می شود. از این میان میتوان به نوشته ها و سخنرانی برخی اصلاح طلبان […]

  روزهای پر التهاب (۱)

  کم کم فضای انتخابات بر جامعه نخبگی تاثیر گذاشته و معنی و مفهوم پیدا خواهد کرد، مصاحبه های خواندنی و مقالات پیاپی هر کدام به خلق فضاهای نافع حزب و یا گروه و دسته جات سوق داده می شود.
  از این میان میتوان به نوشته ها و سخنرانی برخی اصلاح طلبان اشاره کرد که معمولا در این نوشته ها بر نکات مشترکی تکیه و آنهارا مرتب در فضای سیاسی کشور تزریق می کنند.
  ✅ پیش فرض قرار دادن رد صلاحیتهای گسترده از سوی شورای نگهبان بر اساس تنظیم فشار افکار عمومی بر شورای نگهبان و تلاش برای عدم رد صلاحیت برخی گزینه های مورد اعتماد این طیف.

  ✅ تلاش برای ایجاد فضای دو قطبی بر اساس موافقان و مخالفان توافق هسته ای.
  مقام معظم رهبری در سخنان خود در نماز عید فطر بر عدم ایجاد دو دستگی تاکید کرد و با تاکید ایشان و موضعگیری فرمانده سپاه و برخی نمایندگان موثر مجلس از جمله باهنر و لاریجانی مبنی بر دفاع از توافق هسته ای و بسته شدن تریبون های مجلس به مدت یکماه بعد از توافق ، همه و همه در کمرنگ کردن این فضای دو قطبی نقش آفرینی کردند.
  بنابراین بعید به نظر می رسد حداقل در شهرستانها چنین نسخه ای فراگیر شود.
  ✅ ایجاد فضای باز سیاسی و میدان دادن به قومیت ها درشهرستانها و استفاده از پتانسیل آنان در جهت کسب اکثریت کرسی های مجلس

  این رویکرد اصلاح طلبان که مسبوق به سابقه بوده و بزعم آنان هنوز میتواند نسخه خوبی برای بهره برداری های انتخاباتی باشد. تیم اجرایی استان که نمایندگی دولت تدبیر و امید و با شعار اعتدال سکانداری استان خوزستان را برعهده گرفت، بجای تبلیغ و تبیین موفقیت دولت در حصول توافق هسته ای و استفاده از فضای دو قطبی حزبی به نفع دولت دکتر روحانی، با انتصابات قومی، اثر آنرا کمرنگ و فضای سیاسی استان را به سمت قومیت گرایی سوق داد. حال اینکه نباید تاثیر نمایندگان فعلی در تشدید این رویکرد را منکر شد.نمایندگانی که باید پاسخگوی عملکرد خود در قبال این انتصابات باشند.
  متاثر نشدن نخبگان سیاسی- فرهنگی از فضاهای خلق الساعه ای و عمل بر اساس عقلانیت و شاخص ها و معیارهای یک نماینده خوب و ملتزم به حقوق شهروندی و برابری کلیه افراد یک جامعه بر اساس قانون و ایجاد فرصت های برابر برای همه افراد جامعه گزینه های نمایندگی آینده خوزستان و بویژه اهواز را تشکیل خواهد داد.

  آنچه پر واضح است، با توجه به عدم موفقیت اصلاح طلبان در ایجاد و تقویت گفتمان غالب و عملکرد نهاد استانداری و نمایندگان مجلس، انتخابات آینده، چهره های مستقل را در کسب آرای مردم از اقبال بیشتری برخوردار کرده است.
  ادامه دارد …

  سیدلطیف فاضلی

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.