سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 8446
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 10 ژوئن, 2015 - 09:14
 •   

  دولت در ایستگاه مجلس دهم!/ محمد امیر

  پس از فراز و نشیب های بسیاری دولت یازدهم با حمایت اصلاح طلبان روی کار آمد هرچند که اعلام کرده بود وام دار هیچ حزبی نیستند و اعتدال را سرلوحه کار دولت خود معرفی نموند ولی در ذهن مردم تجربه اصلاحات دوباره زنده شد اصلاحاتی که بعنوان یک حرکت تدریجی،صادقانه و کارشناسی خود را به […]

  پس از فراز و نشیب های بسیاری دولت یازدهم با حمایت اصلاح طلبان روی کار آمد هرچند که اعلام کرده بود وام دار هیچ حزبی نیستند و اعتدال را سرلوحه کار دولت خود معرفی نموند ولی در ذهن مردم تجربه اصلاحات دوباره زنده شد اصلاحاتی که بعنوان یک حرکت تدریجی،صادقانه و کارشناسی خود را به رعایت حقوق برابر مردم ملزم می داند و در عین حال توده باز و توده نواز نیست و به استمرار مردم سالاری می کوشد و حدالامکان شایستگان را در مسئولیت ها به کار می گیرند تا بعنوان نماینده دولت خدمتگذار، صادق و بی منت و به دور از جهت گیری سیاسی و قومی رضایت مردم را جلب کنند،انتظاری که به نحو رضایت بخشی، حداقل در استان خوزستان تحقق نیقتاد.
  و از جهتی دولتی که منتسب به اصلاحات است و با حمایت جنبش های خرد اجتماعی،دانشجویان، اقوام، کارگران،معلمان و حاشیه شهرها و… روی کار آمد اما دریغ از رابطه متقابل و مسئولانه و سازنده و به دور از بهره برداری تبلیغاتی با نمایندگان این تشکلها .

  حال با این ازیابی کلی نمی توان درباره آینده بطور قطع و یقین مطمئن بود خصوصا” در جامعه ای که ساز و کار مردم سالاری در آن بدرستی کار نمی کنند و تاثیر نمایندگان در روند مورد اشاره که محصول کار دولت تدبیر و امید است، بسیار چشمگیر و غیرقابل انکار است.
  بنابراین انتخابات مجلس دهم ارزیابی بسیار خوبی از کارنامه نمایندگان دولت در استان خواهد بود و در صورت ادامه وضع موجود آینده سیاسی خوبی برای آنان نمیتوان متصور شد.
  مارکوزه عبارت جالبی دارد، او می گوید: با مردمی منسجم مواجه خواهند شد که همچون گذشته در سکون به زندگی خود ادامه می دهند ولی ارزش های خویش و هواخواهی اصول خود را دست نخورده حفظ نموده اند.
  بنابراین آن خوش بینی هایی که با پیش فرض اندیشه اعتدال متصور است ظاهرا” با چالش های جدی،حداقل در استان خوزستان رو به رو خواهد شد. چرا که در صحنه عمل این خوش بینی ها مطابق انتظار تحقق نیافته اند.
  امید است دولتمردان در مدت کوتاه باقی مانده به آزمون مشروعیت و اعتماد مردم نسبت به تدبیر و امید مسولئیت بیشتری از خود نشان دهند و دخالت های نمایندگان طیف های دیگر را به حداقل رسانده تا از بی مهری های روا شده در توازن قدرت کاسته شود، قانون احزاب در تمام دنیا هیچگاه به شکل تلفیقی با رویکردهای مخالف خود کار نکرده است.

  محمد امیر
  کارشناس ارشد جامعه شناسی

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.