سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 7343
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 28 دسامبر, 2014 - 15:25
 •   

  شهرداری و جان مردم! /بقلم سیدلطیف فاضلی

  شهر ما، خانه ماست؛ جمله ایست که شهرداریها درصدد تبلیغ آن برآمده و بست و گسترش چنین مفهومی را در تسریع خدمات رسانی و بهداشت عموم جامعه موثر می دانند. بدون شک صادرکنندگان چنین جمله ای، مفهومی از حفظ جان مردم در مقابل خطرات زیست محیطی را دنبال می کنند و نگاه خیرخواهانه و انسان […]

  شهر ما، خانه ماست؛ جمله ایست که شهرداریها درصدد تبلیغ آن برآمده و بست و گسترش چنین مفهومی را در تسریع خدمات رسانی و بهداشت عموم جامعه موثر می دانند.
  بدون شک صادرکنندگان چنین جمله ای، مفهومی از حفظ جان مردم در مقابل خطرات زیست محیطی را دنبال می کنند و نگاه خیرخواهانه و انسان دوستانه، آنان را به چنین مقوله ای سوق داده است. جانی که در تعالیم دینی حفظ آن به مثابه حفظ جان همه مردم و از بین بردن آن به معنی نابودی همه مردم تلقی می گردد؛ اما تناقض جدی شعاردهندگان از زمان ومکانی آغاز می شود که خود ناقض شعار خود بوده و شهر را به ورطه نابودی می کشانند و چهره آن را نامانوس جلوه می دهند و پا را از این فراتر گذاشته و به خانه های مردم نفوذ کرده و خطرات جدی را به آنان تحمیل می کنند و سوال افکار عمومی که آیا اینست شعار شهر ما، خانه ماست؟ را متوجه خود می سازند.
  آری! اینگونه سخن برانیم که شاید خواب آرامی را آشفته کنیم و راه چاره جویی و علاج واقعه را بیابیم.
  این روزها شهرداری اهواز با نصب پلاکاردی نوید افتتاح اولین شهرک بازیافت پسماند کشور در منطقه ای بین گلدشت و ملاشیه را به شهروندان خود می دهد ودر منطقه مذکور مرکز جمع آوری پسماند شماره یک اهواز نیز قرار دارد.
  مشاهدات عینی از مرکز بازیافت شماره یک اهواز (بین گلدشت و ملاشیه) حاکی از گازهای سمی ناشی از سوزاندن زباله ها و پراکنده شدن آنها دارد که مناطق مسکونی در مجاورت آن را تهدید و به معضل جدی تبدیل شده است؛ این در حالی است که در صورت تاسیس شهرک بازیافت پسماند در چنین مکانی و توسعه روز به روز شهر، مشکلات عدیده‌ای را بر مشکلات موجود می افزاید و درصورت عدم توجه مسئولین سازمان پسماند شهرداری اهواز و عدم جابجایی مرکز بازیافت شماره یک اهواز و انتقال آن به بیرون از محدوده شهر شیوع بیماریها در بین شهروندان دور از انتظار نخواهد بود.
  مطمئنا چنین اقدامی در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماند می باشد ؛اما ضروری به نظر میرسد توجه دست اندرکاران را به بند ۳ ماده ۶ درجهت تعیین مکان بازیافت پسماند باتوجه به نکات زیست محیطی و تبصره ۳ ماده ۴ در خصوص تعیین اعتبارات مورد نیاز برای آموزش و اطلاع رسانی ؛ همین قانون جلب می نمایم.
  بنظر میرسد هدف نهفته در انتخاب مکان شهرک، جلوگیری از توسعه شهر در آن قسمت است و به جهت اینکه شهرک در مسیر بادهای موسمی است ضرر آن را دوچندان خواهد کرد.
  داستان بازیافت پسماند، داستانی جدید نبوده و در کشورهای مختلف دنیا از سالها پیش بطور جدی به آن پرداخته اند. شهرداری نیز با بکارگیری چنین تجاربی و فرهنگ سازیهای لازم و تعامل با صنعت از ایجاد پسماندهای غیربازیافتی جلوگیری و یا با به حداقل رساندن آنها از اتلاف منابعی چون هکتارها زمین جلوگیری و گازهای سمی ناشی از سوزاندن زباله را به حداقل برساند و هزینه ها را کاهش داده و به چرخه اقتصاد بازگرداند تا شاید جانی آسوده بدور از استنشاق گازهای سمی و آلودگی محیط آرام بگیرد و روحی دوباره به کالبد شعارهایمان دمیده شود.

  سیدلطیف فاضلی
  روزنامه عصر کارون
  ۹۳/۸/۱۷

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.