سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 7341
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 28 دسامبر, 2014 - 15:23
 •   

  محک منتقدان و مدافعان! /بقلم سیدلطیف فاضلی

  گروه فشار، گروهی ابزاری بوده و آلت دست نیروهای خاصی است . هدف اصلی گروه فشار تضعیف یا سرکوب دموکراسی و آزادی و حذف کامل آنها از جامعه است. پنهان بودن و عدم شفافیت روابط میان حاکمیت یا بخشی از آن با گروه فشار، حکایت از رفتاری دارد که حامیان آن مایل نیستند هزینه اش […]

  گروه فشار، گروهی ابزاری بوده و آلت دست نیروهای خاصی است .
  هدف اصلی گروه فشار تضعیف یا سرکوب دموکراسی و آزادی و حذف کامل آنها از جامعه است.
  پنهان بودن و عدم شفافیت روابط میان حاکمیت یا بخشی از آن با گروه فشار، حکایت از رفتاری دارد که حامیان آن مایل نیستند هزینه اش را بپردازند. در غیر اینصورت به سوی تاسیس حزب و عملکرد قانونی پیش می رفتند و مسئولیت اعمالشان را نیز به عهده می گرفتند.
  تشکیل چنین گروههایی دلالت بر ضعف نهادهای سیاسی جامعه می کند، زیرا این نهادها قادر نبوده اند تمامی قدرت را در سازمان قانونی جامعه بگنجانند.
  گروه فشار را به عنوان یک پدیده منفی و بیماری دانسته و یکی از اجزا اصلی و لاینفک برخی صاحب منصبان است.
  با این تلقی، گروه های فشار از این دست را در اکثریت کشورهای جهان سوم؛ یک گروه اقلیت که براساس احساس وظیفه ایدئولوژیک و بر علیه اکثریت عمل می کنند را عهده دار بوده و مشاهده می کنیم ، آنان از این طریق می خواهند بخشی یا تمام حاکمیت را برای استمرار حیات خود تصرف کنند.
  ابهام در فضای سیاسی منجر به عدم صداقت کافی در بیان حقایق درون قدرت سیاسی می شود و اهداف از طرق قانونی دنبال نخواهند شد. وجود فضای سیاسی شفاف و صداقت در ضمیر سیاسی، نیازی به بکارگیری گروه های فشار ندارد.
  بنابراین اگر بخشی از حاکمیت به مردم سالاری و رای مردم در اداره امور استان اعتقادی نداشته باشد، اعتقاد خود را بدون هیچگونه ترسی اعلام می کند، در غیراینصورت به قلب واژه ها و استحاله آنها اقدام خواهد کرد. از این رو اگر مفهوم جمهوری را برمبنای رجوع به رای مردم صحیح نداند، به جای ارائه تعریف درستی از این مفهوم آنرا به معنای، وظیفه پذیرش از سوی مردم معنا می کند. یعنی حق را به وظیفه تبدیل می کند.
  بی شک یکی از دلایل بروز و ظهور چنین گروههایی خلاء احزاب قوی در جامعه می باشد؛ ضعف مفرط در تشکل های مدنی ، از مهمترین دلایل ایجاد گروه فشار است .
  در ایران رابطه خاصی میان قدرت و ایدئولوژی؛ مقوم تشکیل گروه های فشار است. این گروهها اغلب در استان خوزستان به تکثر اقوام اعتقادی ندارند و به وسیله صاحب منصبان یا بخشی از حاکمیت استان که تحمل تکثر را ندارند به کار گرفته میشوند.حال اینکه رواج نقد در جامعه ، از تملق نسبت به صاحبان مناصب می کاهد و آن را به امری عادی بدل می سازد. از این رو مردم در برابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی مرجع قدرت، مقاومت کرده و در زیر شدیدترین نقدهای خود، از آن تقدس زدایی می کنند. در مقابل ، حاکمیت استان یا بخشی از آن که چنین رایی را برنمی تابد، به سوی ایجاد گروه های فشار پیش می رود تا گرایش نقد در جامعه را سرکوب کند. زیرا تقدیس کنندگان حاکمیت استان ، اطاعت محض مردم را می خواهند.

  در بند ۲ ، ۳، ۴، ۸، ۹ بیانیه شماره ۳ دکتر روحانی به تاریخ ۹۲/۳/۹ آمده است:
  مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند؛
  انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت، تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی!
  رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن!
  تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق!
  حاکمیت استان این موارد را نه تنها به فراموشی سپرده بلکه از تمام توان خود در جهت عدم تحقق چنین شعارهایی استفاده می کند! بدون تردید تاکید دکتر روحانی براصل شایسته‌ سالاری و دوری از تبعیض و نگاه قومیتی بخاطر وجود چنین رویکردی است که ایشان درصدد تغییر آن برآمده است، اعتراف رئیس جمهور به وجود واقعیتی انکار ناپذیر که انتظار میرفت حاکمیت استان با دولت تدبیر و امید و شعارهایش دچار پارادوکس نشود و برنامه های رئیس جمهور را سرلوحه کار خود کند، اما متاسفانه با گذشت یکسال و اندی از مستقر شدن استاندار، عملکرد کابینه ایشان شکاف ها را تشدید و از برنامه های دکتر روحانی فرسنگها فاصله گرقته است و اعتماد طیف وسیعی از مردم استان نسبت به دولت دکتر روحانی خدشه دار شده است که مطمئنا در انتخابات آینده مجلس نتایج آن نمود پیدا کرده و رئیس جمهور محترم و منتخب این مردم ،قدمی جدید برای تحول در استان تمام شیعی کشور برمیدارد و اعتماد از دست رفته جبران خواهد شد.تا صندوق های رای اولین محک جدی میان مردم استان و دولت تدبیر و امید باشد.محکی که پیام رسان عملی نشدن برنامه های دکتر روحانی از طرف حاکمیت استان می باشد.
  لازم به ذکر است استفاده از برخی گروهها که اینروزها با برگزاری کنفرانس های مطبوعاتی‌ و پوشش برخی سخنرانی ها و با تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دست به تبلیغات وسیعی زده اند تا منافع و اهداف حاکمیت استان را تامین کنند، حرکتی منسوخ و ره به ناکجا آباد دارد.
  در پایان لزوم رجوع چنین گروههایی را به دین و تذکر فرمایشات امام خمینی (ره) که گفت: یک موی سر این کوخ نشینان و شهید دادگان به همه کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد؛ ضروری بنظر می رسد.
  و حال آنکه از ۱۶ هراز شهید ۱۲ هزار نفر از آنها سهمی انکار ناپذیر بوده و دفاع از صاحبان مناصبی که معادلات اینچنینی را نادیده می گیرند، با روح کلام امام در تضاد آشکار می باشد. تشکیل کمپین و امضای نمایندگان مجلس در تایید شخص یا اشخاصی را به قضاوت افکار عمومی جامعه واگذار می کنیم.

  والعاقبه للمتقین
  سیدلطیف فاضلی

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.