سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
پربحث ترین ها
 • کد خبر : 16173
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 17 مارس, 2022 - 06:57
 •   

  مسمومیت با الکل صنعتی (متانول)/دکتر امین ترابی پور

  مسمومیت با الکل صنعتی (متانول) خبر اخیر فوت چند جوان و نوجوان اهوازی در اثر مصرف الکل صنعتی (متانول) زنگ هشداری برای ورود جدی در کنترل این مساله است. سال قبل نیز تعداد زیادی از شهروندان ما در سراسر کشور دچار مرگ و مسمومیت با الکل صنعتی شدند. در این راستا در کنار اقدامات قانونی، […]

  مسمومیت با الکل صنعتی (متانول)

  خبر اخیر فوت چند جوان و نوجوان اهوازی در اثر مصرف الکل صنعتی (متانول) زنگ هشداری برای ورود جدی در کنترل این مساله است. سال قبل نیز تعداد زیادی از شهروندان ما در سراسر کشور دچار مرگ و مسمومیت با الکل صنعتی شدند. در این راستا در کنار اقدامات قانونی، اقدامات بهداشتی شامل ارتقای سواد سلامت جامعه نیز امری ضروری است. در ذیل مطالبی در خصوص الکلهای صنعتی ارائه می شود.

  شایع ترین علت مسمومیت با *متانول* در کشور ما ناشی از مصرف مشروبات الکلی آلوده به متانول است. این مسئله در مورد مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد تحت عنوان ویسکی، آبجو، شراب و … در بازار های غیر قانونی به فروش می رسد گزارش شده است. آنچه به عنوان الکل صنعتی استفاده میشود دارای مقادیر قابل توجهی متانول است. در مواردی مشاهده شده که شیشه های فروخته شده تحت عنوان الکل طبی هم حاوی مقادیر قابل توجهی متانول بوده اند.
  آنچه اهمیت دارد تشخیص سریع و صریح و افتراقی بالینی مسمومیت متانول (الکل صنعتی) از اتانول (الکل طبی) است که از اهمیت بالایی برخوردار است.
  جذب اتانول ( الکل موجود در مشروبات الکلی ) بسیار سریع صورت گرفته و اوج علائم آن در ۱ الی ۲ ساعت اول به شکل مستی، برافروختگی، پرحرفی ، علائم گوارشی و … است. در صورت بلع مقادیر زیاد ممکن است با کاهش سطح هوشیاری و ایست تنفسی همراه باشد. آنچه اهمیت دارد این است که با گذشت زمان وضعیت بیمار رو به بهبود میرود. این وضعیت در الکل های سمی صنعتی و خصوصا متانول دیده نمیشود. بیمار معمولا دیر و به طور شایع بعد ۲۲ ساعت مراجعه کرده و وضعیت بالینی او هر ساعت وخیم تر میشود.

  ⭕عوارض مصرف متانول یا الکل صنعتی:
  ۱-نارسایی کلیوی
  ۲-مشکلات قلبی و گردش خون
  ۳-آسیب کبدی
  ۴-اختلالات بینایی مانند تاری دید، دید تونلی، تغییر در درک رنگ، نابینایی موقت یا دائمی
  ۵-آسیب عصبی و مغزی

  دکتر امین ترابی پور
  رئیس دانشکده بهداشت
  دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.