سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
پربحث ترین ها
 • کد خبر : 16012
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 14 اکتبر, 2021 - 07:05
 •   

  پس کی قرار است نگاه مان در حوزه سلامت تغییر کند؟/ دکتر ترابی پور

  🔰پس کی قرار است نگاه مان در حوزه سلامت تغییر کند؟ سلامت مردم تابع عوامل متعددی است که این عوامل نیازمند مدیریت و کنترل جدی و حساب شده هستند. وقتی از سلامت حرف می زنیم از سلامت با همه وجوه و ابعادش صحبت می کنیم. وزارت بهداشت متولی اصلی سلامت جامعه با همه ابعادش است […]

  🔰پس کی قرار است نگاه مان در حوزه سلامت تغییر کند؟
  سلامت مردم تابع عوامل متعددی است که این عوامل نیازمند مدیریت و کنترل جدی و حساب شده هستند.
  وقتی از سلامت حرف می زنیم از سلامت با همه وجوه و ابعادش صحبت می کنیم.
  وزارت بهداشت متولی اصلی سلامت جامعه با همه ابعادش است و اگر برای این رسالت مهم، حیاتی و خطیر برنامه موثر و مدونی وجود نداشته باشد، بدون شک و بدون تعارف بیماری (دیابت، سرطان، بیماری قبلی، فشار خون، چاقی، پوسیدگی دندان، اختلالات جنسی، استرس، افسردگی و…) جامعه را زمین گیر خواهد کرد و آن خواهد شد که الان در برخی شاخص های سلامت کاملا مشهود است.

  دهه هاست که متاسفانه نگاه غالب در حوزه سلامت, نگاه درمان محور است که نتیجه ای جز رشد روز افزون بیماری، فقیرتر شدن جامعه و افزایش تورم در بهداشت نداشته است.
  اگر شیوه مدیریت و نظارت در بخش سلامت کشور اصلاح نشود، اگر رویکرد و نگاه مدیران ارشد حوزه بهداشت و درمان اصلاح نشود، اگر بجای تلاش برای بیمار نشدن مردم به دنبال فقط درمان پر هزینه و فقرزای آنها باشیم بدون شک در سالهای نزدیک سلامت کشور دچار چالش جدی خواهد شد و عدم برنامه ریزی درست در این مقطع خطرات جبران ناپذیری را در آینده به دنبال خواهد داشت.

  برای صدمین بار متذکر می شویم نداشتن الگوی مناسب در سیاستگذاری سلامت، عدم تمرکز در تصمیم سازی، صنفی گرایی، دانش ناکافی در مسایل مدیریتی و‌ تعارض منافع علل ریشه ای بسیاری از چالشهای امروز و فردای ما در حوزه سلامت هستند.

  نگذاریم دیر شود.
  ما مسئولیم و باید پاسخگو باشیم.
  مردم در دولت تحول خواه انتظار تحول اساسی و عقلانی دارند.

  📝دکتر امین ترابی پور
  عضو هیات علمی دانشگاه
  دبیر کارگروه کشوری سلامت در گام دوم

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.