سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
پربحث ترین ها
 • کد خبر : 15832
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 5 مه, 2021 - 20:10
 •   

  🔴ویژگی های مهم شورای شهر اهواز و نقش فعالان در انتخاب اعضا شورای دوره ششم

  *⭕ویژگی های مهم شورای شهر اهواز ونقش فعالان در انتخاب اعضا شورای دوره ششم* *✍🏽خانم مهندس سلوا عبیات* پنج دوره از حضور شوراهای اسلامی شهر و روستا با هدف مشارکت مردم و بکارگیری از روش‌های نوین در سیاست‌گذاری و مدیریت شهر و روستا می‌گذرد و اکنون جایگاه این نهاد قانونی پس از پنجمین دوره به […]

  *⭕ویژگی های مهم شورای شهر اهواز ونقش فعالان در انتخاب اعضا شورای دوره ششم*

  *✍🏽خانم مهندس سلوا عبیات*

  پنج دوره از حضور شوراهای اسلامی شهر و روستا با هدف مشارکت مردم و بکارگیری از روش‌های نوین در سیاست‌گذاری و مدیریت شهر و روستا می‌گذرد و اکنون جایگاه این نهاد قانونی پس از پنجمین دوره به گونه‌ای تثبیت شده که مردم انتظارات بیشتری را نسبت به دوره اول و سال‌های ابتدایی تشکیل آن دارند. .

  برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی یکی ازپرهیجان‌ترین رقابت‌های انتخاباتی است که دامنه آن از کلان شهری مانند استان تهران تا کوچک ترین روستاها را در بر می‌گیرد و جریان‌هایی با سلایق گوناگون برای بدست آوردن کرسی‌های تصمیم‌گیری با هم به رقابت می‌پردازند.

  از دیرباز فضای انتخاباتی شوراها در اهواز همواره با چند ائتلاف و تعدادی اندک‌از نامزد های مستقل همراه بوده است و شورایی که از نظر عملکرد، فراز و فرودهایی داشته با گذشت پنجمین دوره همواره مردم نسبت به عملکرد شورا انتقاد دارند چرا که تغییرات را به گونه ای که ملموس باشند نمی بینند.

  داشتن برنامه، استراژی، تعامل درونی و برون سازمانی، استفاده از نظرات افراد متخصص و با تجربه، کادرسازی،ارتباط با اقشار مردم، بکارگیری جوانان مستعد و… راهکارهایی است که شورای اسلامی کلانشهر اهواز می‌بایست در این شرایط برای رسیدن به اهداف اصلی استفاده نماید.

  شوراها به عنوان یک نهاد مدنی از برکات نظام جمهوری اسلامی است که اعضای آن به عنوان منتخبین مردم، نقشی تعیین کننده در پیگیری و تحقق مطالبات و خواسته‌های موکلین‌شان دارند، مشکلاتی که می‌تواند در حوزه مدیریت شهری و یا فراتر از آن باشد، مباحث فرهنگی، اجتماعی، رفاهی، اقتصادی و… در سطوح مختلف که می‌توان از طریق شورای عالی، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و دولت آن را پیگیری نمود.

  انتخاب شهردار و نظارت بر او یکی دیگر از وظایف شوراهای اسلامی است که این مورد در اهواز نیز در دو دوره اخیر یکی از حواشی شورای شهر بود که هر از چندگاهی سوژه مطبوعات و خبرگزاری‌های قرار می‌گرفت و در فرصت باقی مانده یک ساله، بار دیگر انتخاب شهردار جدید موضع‌گیری‌ها و بازتاب‌های منفی در جامعه محلی را در پی داشت.

  در سال های قبل فشار اعضا و تغییر مدیران میانی شهرداری، نشان از عجولانه بودن و یا تحت تاثیر قرار بودن تصمیم‌گیری‌های اشتباه بود که کار برای مجموعه شهرداری تاثیرات منفی را به دنبال داشته باشد.

  لذا می‌بایست نخبگان و دلسوزان واقعی اهواز که صرفا دغدغه مطالبات و منافع کلانشهر را دارند، در جهت تشکیل شورایی قوی، منسجم، همسو و هماهنگ در جهت خواست عمومی و با هم اندیشی، ترکیب جدیدی را برای شورای دوره ششم پیش بینی نمایند تا شاهد ارتقای جایگاه این نهاد مردمی و مدنی در شهر و نقش آفرینی موثر آن باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.