سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 15373
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 15 اکتبر, 2020 - 17:32
 •   

  ▫️اعضای شورای شهر اهواز در نشست “هم گفت”؛ قرارداد محرومیت زدایی قرارگاه خاتم در مدیریت شهری اهواز از موفقیت های شورای پنجم است/ می پذیرم که بعضی از اعضای شورا در بحث انتصابات ورود کردند*

  ▫️اعضای شورای شهر اهواز در نشست “هم گفت”؛ *🔴قرارداد محرومیت زدایی قرارگاه خاتم در مدیریت شهری اهواز از موفقیت های شورای پنجم است/می پذیرم که بعضی از اعضای شورا در بحث انتصابات ورود کردند* 🔸باران خبر- نشست کارشناسی «هم‌ گفت» با حضور فعالان اجتماعی و چند عضو شورای شهر اهواز با موضوع بررسی مدیریت شهری […]

  ▫️اعضای شورای شهر اهواز در نشست “هم گفت”؛

  *🔴قرارداد محرومیت زدایی قرارگاه خاتم در مدیریت شهری اهواز از موفقیت های شورای پنجم است/می پذیرم که بعضی از اعضای شورا در بحث انتصابات ورود کردند*

  🔸باران خبر- نشست کارشناسی «هم‌ گفت» با حضور فعالان اجتماعی و چند عضو شورای شهر اهواز با موضوع بررسی مدیریت شهری در دوره پنجم شورای شهر برگزار شد.

  🔸محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز در پاسخ به سوالی در خصوص انتصابات شهرداری گفت: اعضای شورا طبق قانون هیچ حقی در عزل و نصب شهرداری ندارند و فقط از بعد نظارتی شورا می توانند اثرگذار باشند؛ قطعاً انتخاب شهردار می‌تواند خط و مش و سیاستی را تعیین کند که اگر این انتخاب از سوی شورا درست باشد به طور حتم این سلامت به زیر مجموعه‌ سرایت خواهد کرد.
  🔸این عضو شورا افزود: اعضای شورا نه تنها در اهواز بلکه در کل کشور اگر چه تاثیرگذاری خود را برای انتخاب مدیران برروی شهردار گذاشته‌اند اما این جریان عرفی است و قانونی به شمار نمی‌رود.
  🔸ایزدی با بیان اینکه می‌پذیریم بعضی از اعضای شورا در بحث انتضابات ورود کردند و بعضاً افراد نالایق معرفی کردند، گفت: بحث انتصاب و سیاسی و به ویژه قومی در انتصابات تاثیر گذار بود.
  🔸اخیرا طرح استیضاح شهردار مطرح نبود بلکه طرح سوال از شهردار در شورا بود و دستور کار شورا، پاسخ به سوالات اعضای شورا بود که طبق قانون شهردار یا باید در صحن شورا حاضر می‌شد و به سوالات اعضا پاسخ می‌داد یا به صورت مکتوب پاسخ‌ خود را ارائه می‌کرد که پاسخ خود را ارائه داد.

  🔸ایزدی در خصوص تبدیل وضعیت کارگران شهرداری، گفت: در سال گذشته کلانشهرهای کشور در تهران تجمع کردند و شهرداری‌های مشهد و اهواز مقرر شد روی نرم افزاری کار کرده و اطلاعات مربوط به نیروهای خود را وارد این نرم‌افزار کنند که پس از جمع‌ آوری اطلاعات مربوط و هر کدام از نیروها یک درجه ارتقاء پیدا کنند که هنوز در حال وارد کردن اطلاعات به سیستم هستیم.

  🔸وی با اشاره به مشکلاتی که شهرداری اهواز با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، بیان کرد: برای جمعیت جمعیت یک میلیون و ۲۵۰ هزاری اهواز باید یک هزارو ۲۵۰ اتوبوس داشته باشیم اما اکنون یکصدو ۷۰ اتوبوس برای این جمعیت داریم که نصف آن‌ها کولر ندارد، برای خرید هر اتوبوس مبلغ ۲ میلیارد تومان نیاز است که ۸۲٫۵ درصد را باید دولت پرداخت کند که پرداخت نمی‌کند.

  🔸ایزدی افزود: سالانه باید حدود ۷۰۰ میلیارد تومان حق آلایندگی بگیریم، بیشترین مبلغی که شهرداری پیش از این شورا گرفته ۲۹ میلیارد تومان است اکنون این مبلغ به ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیارد تومان رسیده که با ۷۰۰ میلیارد تومان خیلی فاصله دارد.

  🔸فلسفی درخصوص ویژگی های شورای پنجم گفت: همیشه سالهای آخر شوراها به ویژه که نزدیک به انتخابات هستیم سنگین است، قطعاً چهار دوره شورا چهار تجربه بود که هر کدام محاسن ومعایب خاص خود را داشت اما یکی از عواملی که روی عملکرد شوراها سایه می انداخت مسائل سیاسی بود.
  🔸وی افزود: اینکه عملاً اعضای شوراها چقدر به وظایف خود پایبند هستند و سمت حاشیه‌ها نرفته‌اند یک بحث است، تا یک مقطعی این شرایط را می پسندم و البته تلاش شد که این شرایط رقیق شود اما بعد از آن در گودال افتادیم
  🔸این عضو شورای شهر گفت: به عنوان مثال در انتخاب شهردار بحث کارشناسای کردیم که شهردار باید چه شاخص‌هایی باید داشته باشد، اینکه تجربه داشته باشد، رشته تحصیلی وی مرتبط است یا خیر؟، روحیه جهادی دارد، سلامت شخصیتی و.. باشد.
  🔸فلسفی افزود: این در حالی است که در بعد سیاسی در بدو شروع شورا ی پنجم دنبال شخصیت‌های ملی برای تصدی شهرداری بودیم و با توجه به اختلافات سلیقه‌ای که وجود داشت به اجماع رسیدن در مورد شهردار سخت بود.

  🔸وی با بیان اینکه خیلی مهم است که بدانیم شورای پنجم در چه شرایطی کار خود را آغاز کرد، عنوان کرد: شورای پنجم زمانی کار را آغاز کرد که منطقه بسیار وسیع “مهدیس” به تازگی به اهواز ملحق شده بود که باتلاقی بیش نبود در حالی که جزئی از منطقه هشت بود و نمی‌توان از دیگر محلات این منطقه صرفاً جهت رسیدگی به مهدیس، بی‌توجه بود.

  🔸محمد جعفر فلسفی عضو شورای شهر با انتقاد از سیاسی کردن فعالیت شوراها، گفت: هر زمانی شوراها از طریق سیاسی‌کاری، کارها را پیش بردند شکست خوردند، در اهواز حتی اگر فرد سیاسی انتخاب شود اما بافت جمعیتی همچنان در این انتخاب تعیین کننده است.

  🔸حجت‌الاسلام جاسم موسی پور به نظر من ورود قرارگاه خاتم الانبیا به فضای اجرایی شهر اهواز یکی از دستاوردهای بسیار مهم این دوره از مدیریت شهری است؛ قرارگاه کارهای بزرگی در زمینه احداث تقاطع‌های چندسطحی آغاز کرده و قرارداد خیلی مهم محرومیت زدایی و از سرگیری ساخت مترو از دیگر پروژه‌های قرارگاه خاتم الانبیا است.
  🔸وی افزود: رقم ۳۰۰ میلیارد تومان که برای طرح محرومیت زدایی دیده شده اسمش ۳۰۰ میلیارد تومان است اما به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در تاریخ مدیریت شهری اهواز بی‌نظیر بوده است و انتظار می‌رود هر چه سریعتر اجرا شود.
  🔸این عضوشورای شهر خارج شدن شهرداری از چالش و پاسکاری با شرکت آبفا استان را از دیگر کارهای شاخص شورا عنوان کرد و افزود: در این دوره بر پروژه‌های نیمه تمام از دوره شهردار قبلی و فعلی تمرکز کردیم.

  🔸موسی پور در خصوص سکونت یکی از اعضای شورای شهر در تهران، گفت: در شورا کمیسیون تحقیق و تفحص وجود دارد و در سال اول دغدغه این موضوع را داشتم؛ این وظیفه فرمانداری است که این قضیه را شفاف کند اما باید توجه کنیم بحث سکونت عضو شورا در تهران در چه فضایی و با چه هدفی مطرح می‌شود.

  🔸موسی پور در خصوص استیضاح شهردار گفت: اصلا بحث استیضاح نبود وقتی برخی افراد تفاوت طرح سوال و استیضاح را نمی‌دانند چرا به این مسائل دامن می‌زنند، توییت میزنند، مطلب میزنند؛ وقتی استیضاح نیست چطور مدعی می‌شوید اعضای شورا در خصوص انتصابات اخیر با شهردار معامله کردند؟

  🔸فلسفی در خصوص برکناری شهردار گفت: طبق ماده ۸۳ چنانچه شهردار استنکاف کند یا پاسخ‌های آن قانع کننده نباشد در این صورت وارد فرآیند استیضاح می‌شود البته برای استیضاح باید یک سوم اعضای شورا باید متقاضی استیضاح باشند و کسانی که می‌خواهند استیضاح کنند باید دو رویکرد داشته باشند.

  🔸وی افزود: چه دلیلی برای این همه انتصابات و تغییرات در این بازه زمانی وجود دارد، این رویه را نمی‌پسندم که البته این دخالت در کار شهردار نیست بلکه حق ما است که بدانیم چرا این کار را کرده است در حالی که دخالت این است که به شهردار بگویم فلان فرد را منصوب بکند یا نکند.

  🔸این عضو شورای شهر با انتقاد از تغییر معاون خدمات شهری شهرداری اهواز، گفت: مگر دغدغه بحران نداریم؟ کدام آدم عاقل در این شرایط فردی که در حال مدیریت آبهای سطحی است را عوض می‌کند.

  🔸ایزدی گفت: یکی از کارهای خوبی که صورت گرفت اعتماد به جوانان بود که عمدتاً جوانان دلسوز و سالمی بودند که این مسئله در طول تاریخ شهرداری بی سابقه بود همچنین در شهرداری از یک سری فسادها جلوگیری شد.

  🔸وی با بیان اینکه در هیچ دوره‌ای از شوراها بحث محرومیت زدایی با این جدیت توسط اعضا دنبال نشد، افزود: منطقه مهدیس پس از ۲۷ سال که مردم آسفالتی در این منطقه ندیده بودند در این شورا آسفالت آن انجام شد.

  🔸این عضو شورای شهر با بیان اینکه کارهای بزرگی در شهرداری صورت گرفته، گفت: اکنون ال ۵۰۰ پروژه تقاطع غیر هم سطح شهید کجباف حدود ۸۱ درصد پیشرفت دارد که تا بهمن‌ماه افتتاح می‌شود، پل زیرگذر زردشت با ۹۸ پیشرفت فیزیکی در حال آسفالت است، تقاطع غیر همسطح میدان دانشگاه توسط قرارگاه خاتم در مدت زمان کوتاهی که آغاز شده ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، در حال حاضر فاز اول رینگ کمربندی پل ششم تا پل فولاد ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال پیگیری برای ایجاد روشنایی و نصب پایه‌های برق از طریق سازمان آب و برق هستیم با بهره برداری از این پروژه بار ترافیکی زیادی از شهر کم می‌شود.

  🔸همچنین پروژه پل ولایت تا بلوار فرودگاه با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است؛ مسیر ۴۴ متری کیانشهر تابلوار قدس با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است و فقط جدول کاری و آسفالت آن مانده تا تکمیل شود، پروژه جاده ساحلی حد فاصل پارک ربیع تا پل ششم فولاد ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه جاده ساحلی از کوی ملت تا پل سوم که پروژه نفت جلوی پیشرفت آن را گرفته است، فرهنگسرای فرهنگیان صدرصد تمام شد و فقط باید تجهیز شود.

  🔸حجت السلام جاسم موسی‌پور در پاسخ به این سوال اظهار کرد: به نظر من نقطه تمایزی که در بعد وظایف شورا دیدم نسب به سورای قبلی این بود که در این شورا بیشتر به سمت شورای شهر رفتیم تا شهرداری و این مسیری که در این دوره آغاز شد.
  🔸وی افزود: به عنوان مثال در بحث آبگرفتگی اهواز با وجود اینکه برخی توپ را در زمین شهرداری و برخی در زمین آبفا می‌انداختند در این شورا موفق شدیم جلسه‌ای با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، شهردار، رئیس دادگستری، فرماندار تشکیل و تفاهم‌نامه‌ای که در صحن شورا کارشناسی شده بود امضا و تقسیم‌کاری بین شورا و شهرداری به وجود آمد.
  🔸این عضو شورای شهر گفت: چنانچه در آینده در شهر آبگرفتگی به وجود آمد با توجه به تقسیم کری که به وجود آمد کاملاً شفاف هم مردم و هم نهادهای نظارتی می‌توانند از دو دستگاه شهرداری و آبفا مطالبه کنند.
  موسی پور بیان کرد: در بحث فرهنگی تمام مدیرکل‌های مربوط به موضوعات فرهنگی،اجتماعی و ورزشی در غالب کمیسیون فرهنگی شورای شهر با آن‌ها جلسه تشکیل و در بعد نظارتی و سیاست‌گذاری سعی کردیم تقارنی ایجاد شود.
  🔸وی بیان کرد: سال آخر هر دوره شورا خیلی مهم است و امیدوارم عاقبت شورای پنجم اینگونه نباشد که دستاوردها مانند شورای ۴ دیده نشود.
  🔸محمدرضا ایزدی نیز با بیان اینکه طی این سه سال روی بحث سالم سازی(مدیریت شهرداری و نظارت شورا) نسبت به دوره های قبل بهتر کار شد، اظهار کرد: در یک زمانی پست‌های مدیریتی(علاوه بر مسائل سیاسی و قومیتی نرخ وجود داشت و پست‌ها خرید و فروش میشد) که این وجه تمایز بسیار خوب این شورا است که در این دوره از شورا خبری از این موضوعات نیست.

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.