سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 15263
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 22 جولای, 2020 - 21:06
 •   

  *🔴مجلس یازدهم نظارت خود را افزایش دهد، کوتوله های فسادزا حذف می شوند* ▫️به قلم: محمد امیر

  *🔴مجلس یازدهم نظارت خود را افزایش دهد، کوتوله های فسادزا حذف می شوند* ▫️به قلم: محمد امیر یک مسئله اجتماعی زمانی بروز می کند که میان آنچه در جامعه هست و آنچه مردم می پندارند و باید باشد ؛ اختلاف اساسی وجود داشته باشد. فساد اداری و اقتصادی یک مسئله اجتماعی است که مانند بیماری […]

  *🔴مجلس یازدهم نظارت خود را افزایش دهد، کوتوله های فسادزا حذف می شوند*

  ▫️به قلم: محمد امیر


  یک مسئله اجتماعی زمانی بروز می کند که میان آنچه در جامعه هست و آنچه مردم می پندارند و باید باشد ؛ اختلاف اساسی وجود داشته باشد.
  فساد اداری و اقتصادی یک مسئله اجتماعی است که مانند بیماری پیشرفته و ویروس کرونا ، سعی در متلاشی کردن سازمان از درون است بگونه ای که بی رحمانه و از سازمانی به سازمان دیگر سرایت می کند و اگر جلوی آن گرفته نشود، تمام سازمان ها را آلوده می کند.
  پزوهش ها نشان می دهد که فساد اقتصادی به کاهش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی می انجامد و اقتصاد جامعه را از مولد بودن به سمت و سوی رانت ها و فعالیت های زیرزمینی سوق داده و زمینه را برای ظهور مافیا فراهم می سازد.
  در سازمانهایی که فساد گسترش پیدا کند، به تدریج بصورت شبکه سازمان یافته و در این شبکه افراد فاسد با توجه به بهره مندی از رانت در موقعیت و ارتباط بهتری نسبت به افراد سالم و غیرفاسد قرار می گیرند و در نتیجه افراد صالح از سیستم طرد می شوند.
  زمانیکه فساد سیستمی می شود، فاسدها تبدیل به شبکه ای در هم تنیده می شوند و ساختارها و روش ها را براحتی نمی توان اصلاح کرد، زیرا اجازه اصلاح نمی دهند و افراد فاسد باعث ابقا فساد و جلوگیری از تغییر شرایط می شوند و در جامعه بجای شایسته سالاری ، کوتوله پروری رواج پیدا می کند.

  حضور کوتوله ها در عرصه های مدیریتی به گرمی بازار چاپلوسی و ریاکاری خواهد افزود و فضا را برای فساد مهیا می سازد.
  ستادی تحت عنوان ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی زیر نظر سران قوا تشکیل شد ، هر چند که فعالیت چشم گیری داشت اما وضعیت فساد اقتصادی و اداری در کشور به گونه‌ای درآمده که ممکن است به بیماری مزمن تبدیل شود.

  چگونه ممکن است که یک کارمند عادی شهرداری یا کشاورزی یا کلانتری یا هر ارگان دیگری پس از مدت کوتاهی بتواند آنهمه ثروت هنگفت داشته باشد، چگونه ممکن است با یکبار حضور در شورا پس از یک‌ دوره چهار ساله از صفر به صد برسد و چگونه است یک پیمانکار با گرفتن یک یا دو پروژه بسرعت رشد کند و هزاران مصیبت و اتفاق دیگر.
  آیا این استفاده یا تجارت نفوذ از سوی دارندگان مناصب عمومی و دولتی نیست ؟ آیا این دلالی نفوذ توسط افراد مشخصی نیست؟ آیا این سوءاستفاده از مسئولیت و مقام رسمی نیست؟ آیا استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه با انتفاع مشخصی نیست؟ آیا نظارتی بر درآمدها ، هزینه ها ، صورت وضعیت ها و فاکتور سازی ها و کارمندان حسابرسی وجود دارد؟

  بدیهی است که فساد مالی درآمد دولت را کاهش و هزینه های آنرا افزایش می دهد و در نتیجه منجر به کسری بودجه می شود و مهمتر از آن بی اعتمادی به مسئولین را افزایش می دهد واز سویی ثبات و امنیت ملی جامعه را تهدید می کند و نمادها و ارزشهای اخلاقی و عدالت را تضعیف می کند، بنابراین تنها حذف و مجازات مجرمان و فاسدان که امری ضروری است کفایت نمی کند، بلکه قانون گذاران به فکر تصویب قوانینی باشند که مبارزه با فساد قبل از وقوع آن صورت پذیرد.
  دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، طرحی بنام اقتصاد مردمی ارائه دادند که در توضیح آن گفتند؛ بایداقتصاد به دست مردم سپرده شود ، درصورتیکه انحصار قدرت اقتصادی و دسترسی به اطلاعات رانتی در دستان مقامات دولتی می باشد و در همین راستا سیاستگذاران ارشد ، معمولا نمی خواهند فعالیتهای آن کاملا شفاف باشد، زیرا برای حفظ قدرت خود نیاز به منابع مالی غیر شفاف دارند.
  لذا بنده پیشنهاد می دهم که مجلس طرحی جهت مهندسی مجدد ساختار اقتصادی کشور آماده کنند و در مجلس یازدهم به مواردی که سبب افزایش فساد اداری و اقتصادی در جامعه می شوند ، قوانین محکم و دقیق تصویب کنند که می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
  – انحصار شکنی اقتصاد؛ اصلاح نظام اداری و تقویت نظام شایسته سالاری
  -ایجاد نهادهای مستقل و دائمی برای مبارزه با فساد اداری
  -شفاف سازی قانون برای به حداقل رساندن تفسیرهای سلیقه ای توسط افراد فاسد
  -حذف قوانین موازی
  -ایجاد قوانین سخت گیرانه برای کنترل مقامات و مدیران و کارکنان به منظور مقابله با سوءاستفاده ها
  -نظارت بر ثروت و سطح زندگی کارمندانی که با فعالیت های مالی درگیرند.
  جناب آقای قالیباف شعار مردم پسند دیگر کارساز نیست ، مجلس یازدهم الان زیر ذره بین دقیق مردم است ، شما و همکارانتان باید با عملکرد خود ، رضایت مردم را جلب کنید‌. گوش مردم از صحبتهای زیبا پر شده و دیگر جذابیتی ندارد.

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.