سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 15160
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 29 ژوئن, 2020 - 17:55
 •   

  ▫️فارس نوشت؛ *🔴چرخ زندگی کارگران شهرداری حمیدیه با حقوق علی الحساب نمی‌چرخد/ فرماندار حقوق شهروندی کارگران وفعالان اجتماعی را به رسمیت بشناسد*

  ▫️فارس نوشت؛ *🔴چرخ زندگی کارگران شهرداری حمیدیه با حقوق علی الحساب نمی‌چرخد/ فرماندار حقوق شهروندی کارگران وفعالان اجتماعی را به رسمیت بشناسد* ▫️کارگران شهرداری حمیدیه که در روزهای گذشته بازهم در اعتراض به حقوق‌های معوقه خود تجمع کرده‌اند، می‌گویند در دو سال گذشته حقوق ناچیزی به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند و فرمانداری نیز نسبت به […]

  ▫️فارس نوشت؛

  *🔴چرخ زندگی کارگران شهرداری حمیدیه با حقوق علی الحساب نمی‌چرخد/ فرماندار حقوق شهروندی کارگران وفعالان اجتماعی را به رسمیت بشناسد*

  ▫️کارگران شهرداری حمیدیه که در روزهای گذشته بازهم در اعتراض به حقوق‌های معوقه خود تجمع کرده‌اند، می‌گویند در دو سال گذشته حقوق ناچیزی به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند و فرمانداری نیز نسبت به پیگیری موضوعات مختلف اهتمامی ندارد.

  ▫️باران خبر به نقل از خبرگزاری فارس- در چند روز گذشته کارگران خدمات شهرداری حمیدیه دراعتراض به مشخص نبودن وضعیت کاری خود با شهرداری، حقوق‌های معوقه و نداشتن بیمه در مرکز شهر تجمع کردند.
  ▫️کارگران خدمات شهرداری حمیدیه می‌گویند از تیرماه سال ۹۷  بدون داشتن پیمانکار و قرارداد ثابتی مشغول به کار هستند که در این فاصله حقوق ثابت دریافت نکرده و هیچ بیمه‌ای برای آن‌ها رد نشده است.

  *🔸🔸شهرداری حاضر به بستن قرارداد داخلی ۸۶ روزه با کارگران نیست*

  ▫️احمد آلبوعبید عضو شورای اسلامی شهر حمیدیه در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: بین ۳۴ تا ۳۵ نفر پرسنل اداری شهرداری حدود چهارماه و تعداد ۱۵۳ نفر و پرسنل خدمات یک تیر ۹۷ تا کنون به در بلاتکلیفی بدون بیمه، حقوق و قرارداد مشخص به سر می‌برند.
  ▫️وی گفت:  با توجه به شکایت کارگران شهرداری از شهردار به اداره کار شهرستان،  اکنون طبق احکام و شکایت‌هایی که علیه شهرداری می‌شود و  بر مبنای حکمی که از  اداره کار صادر می‌شود ماهیانه مبلغی به عنوان حقوق علی الحساب به کارگران پرداخت می‌شود.
  ▫️عضو شورای شهر شهر حمیدیه افزود: از آنجایی که حقوق‌هایی که کارگران دریافت می‌کنند علی الحساب است مشخص نیست چند ماه حقوق عقب افتاده دارند و یا چه مبلغی باید به آن‌ها پرداخت شود تا حق و حقوق کارگرن با شهرداری تسویه شود.

  ▫️آلبوعبید با بیان اینکه بلاتکلیفی کارگران خدمات به دلیل عدم وجود پیمانکار است، عنوان کرد: شهرداری مناقصه خدمات فضای سبز و اجرائیات را انجام داد اما هیچ پیمانکاری  برای ورود به این مناقصه اعلام آمادگی نکرد و حتی زمانی که شهردار تصمیم داشت با ترک تشریفات این مناقصه را به سرانجام برساند نیز موفق نشد.
  ▫️وی بیان کرد: به منظور حل مشکل کارگران خدمات با شهرداری‌های  خرمشهر، سوسنگرد، بستان و حتی اهواز مشورت کردم که پیشنهاد کردند شهرداری می‌تواند به صورت مستقیم  قرارداد داخلیِ ۸۹ روزه برای کارگران ببندد و حقوق و بیمه آن‌ها را طبق قانون کار پرداخت کند اما شهرداری با وجود قانونی بودن این راهکار آن را نپذیرفت و می‌گوید قرار داخلی با کارگران نمی‌بندم.

  *حقوق کارگران مرتب پرداخت شده است*
   جاسم شاخی رئیس اداره کار شهرستان حمیدیه با بیان اینکه قرارداد کارگرن شهرداری حمیدیه در تاریخ یک تیر سال ۹۷ با پیمانکار شهرداری به پایان می‌رسد، اظهار کرد: برای حل این مشکل شهردار از کارگران خدمات درخواست کرد که از وی نزد اداره کار شکایت کنند تا از این طریق بتوانند به حق و حقوق خود برسند.
  ▫️وی افزود: پس از شکایت کارگران خدمات از شهردار، هیئت‌های دادرسی احراز رابطه کردند و رأی صادر شد و شهردار به استناد رأی هیئت‌های دادرسی حقوق کارگران را پرداخت کرد.
  ▫️رئیس اداره کار شهرستان حمیدیه گفت: کارگرانی که موفق به گرفتن رأی از اداره کار شهرستان شدند رأی آن‌ها به شهرداری ابلاغ و  به صورت مرتب حقوق آن‌ها پرداخت شد اما این حقوق بر اساس حقوق قانونی اداره کار نیست و به صورت علی الحساب  بر اساس ارزش افزوده‌ای است که به شهرداری تزریق می‌شود.
  ▫️شاخی با رد تعویق ۱۵ ماهه حقوق کارگران خدمات شهرداری، عنوان کرد: همان روزی که کارگران شهرداری تجمع کردند به حساب آن‌ها حقوق واریز شده بود و زمانی که علت تجمع را از گارگران شهرداری سوال کردم پاسخ قانع کننده‌ای نشنیدم.
  ▫️وی در رابطه با عدم پرداخت بیمه کارگران خدمات توسط شهرداری، بیان کرد: در این خصوص با دعوت از  بازرسان سازمان تامین اجتماعی، کارکرد کارگران تایید و بر اساس ماده ۱۴۸ امور کار، کارفرما را ملزم به پرداخت بیمه کارگران کرد.
  شاخی با بیان اینکه بر اساس ۵۶۳ آیین نامه تامین اجتماعی، شهرداری موظف شد هزینه سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند، عنوان کرد: مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان به عنوان بخشی از بدهی شهرداری به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد، فیش بیمه کارگران نیز که مربوط به خردادماه امسال به سازمان تامین اجتماع داده شد.
  ▫️وی افزود: مقرر شد از روز شنبه کارگران برای تمدید دفترچه تامین اجتماعی خود اقدام و برای مابقی سوابق بیمه‌ای خود طبق  تفاهم نامه مقر شد شهرداری ماهانه مبالغ بیمه را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند و تا زمانی که واریز نکرده مابقی سوابق داخل سوابق کارگران درج می‌شود.

   
  *🔸🔸۱۱ماه حقوق معوق داریم*

  ▫️یکی از کارگران خدمات شهرداری حمیدیه، در این رابطه می‌گوید:  تقریباً از تیرماه سال ۹۷ تا کنون بیمه‌ای برای ما رد نشده است علاوه بر این ۱۱ ماه حقوق معوق داریم ضمن اینکه حقوق ثابت نداریم و هر چه حقوق گرفتیم علی الحساب بوده است.
  ▫️وی افزود: حقوق دریافتی ما به این صورت است که هر چند وقت یکبار به اداره کار مراجعه می‌کنیم و با حکمی که از اداره کار دریافت می‌کنیم  شهرداری هر ۴۵ تا ۵۰ روز یک حقوق علی الحساب بین یک میلیون تا یک و ۵۰۰ به ما می‌دهد.

  *🔸🔸تکلیف یک سال و ۱۱ ماه بیمه معلوم نیست*

  ▫️این کارگر خدمات با بیان اینکه دو سال است که بدون پیمانکار مشغول کار هستیم، گفت: از آنجایی که قراردادی با پیمانکار  نداریم و حقوق‌های ما علی الحساب است این وضعیت  همه کارگران را خسته کرده بود به همین دلیل تنها راه حل این مشکل را تجمع دانستیم در حالی که قراردادی‌ها و کارمندان شهرداری بین ۷ تا ۸ میلیون از شهرداری حقوق می‌گیرند.
  ▫️وی افزود: روزی که تجمع کردیم یکی از مسئوولان شهرداری به صراحت به کارگران  گفت بیمه شما رد نمی‌شود و حقوق علی الحساب برای شما زیاد است، بعد از این همه اعتراض تنها بیمه خردادماه امسال را رد کردند و تکلیف یک سال و ۱۱ ماه بیمه معلوم نیست.
  *▫️بر اساس این گزارش، کارگران شهرداری حمیدیه با گلایه از عدم پیگیری مسئله توسط شاهین هاشمی فرماندار جوان حمیدیه، خواستار اهتمام وی نسبت به معضلات شهرستان شدند.*

  ▫️آنها همچنین خطاب به فرماندار حمیدیه خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق شهروندی کارگران و فعالان اجتماعی برای مطالبه خواسته‌های برحق خود شدند./خبرگزاری فارس

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.