سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
 • ▫️نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ۸ بندی به وزیر آموزش و پرورش؛ *🔴به پیگیری مطالبات معلمان پایبندیم* - 142 بار

 • 🔴ایران ودیوان بین المللی دادگستری/ ▫️به قلم : عاشور سواری پور - 137 بار

 • *🔴بی عدالتی آموزشی نوعی خودتحریمی است* *▫️به قلم: عزیز مزرعه* - 126 بار

 • فرار مغزها و معضل خروج نخبگان از کشور - 104 بار

 • رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: تبدیل وضعیت کارگران در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس است/ مدیران ناکارآمد و ناسالم باید در سریعترین زمان برکنار یا اصلاح شوند - 95 بار

 • ایران به مرگبارترین روز کرونا رسید. - 81 بار

 • *🔴مولوی به انحراف از آرمان های انقلاب هشدار داد/ اطرافیان استاندار خویشتن دار باشند* 💥 *ابعاد جدید از نامه‌نگاری‌های استاندار خوزستان* - 69 بار

 • *مولوی زیر دوخم شریعتی رفت/ آیا بقیه نمایندگان خوزستان برای تغییر استاندار با او همصدا می شوند؟* - 65 بار

 • ارید ان اترک صحیحا قرات ایها القاری/ سید شریف ال سید عرب - 53 بار

 • 🔴بیخود نیست این نابغه مورد عنایت رئیس جمهور است!/ سید نشعان آلبوشوکه - 48 بار

 • کد خبر : 14571
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 17 مه, 2020 - 22:06
 •   

  تاثیرات ساخت و ساز غیر مجاز و غیر استاندارد بر هویت و منظر شهری/ محمد سعید زرگانی

  *تاثیرات ساخت و ساز غیر مجاز و غیر استاندارد بر هویت و منظر شهری* ✒️ *محمدسعید زرگانی کارشناس معماری* با توجه به آسیب های زیربنایی در سطح استان خوزستان که نتیجه آن از بین رفتن هویت و منظر شهری شده است ،بر آن شدم مقاله ای کوتاه به عموم ارائه دهم . طی بررسی های […]

  *تاثیرات ساخت و ساز غیر مجاز و غیر استاندارد بر هویت و منظر شهری*

  ✒️ *محمدسعید زرگانی کارشناس معماری*

  با توجه به آسیب های زیربنایی در سطح استان خوزستان که نتیجه آن از بین رفتن هویت و منظر شهری شده است ،بر آن شدم مقاله ای کوتاه به عموم ارائه دهم .
  طی بررسی های صورت گرفته دلیل این آسیب های ذکر شده افزایش بناهای غیر مجاز می باشد ، زیرا بسیاری از مردم برای ساخت اقدام به احداث سرپناه و سازه های فاقد مهندسی می کنند و اغلب در محلات و شهرهای حاشیه ای می باشند.
  حال که این امر به یک بیماری مزمن و فراگیر در شهرهای این استان مبدل شده است ، مسئولان باید نوش دارویی برای این معضل پیدا کنند هرچند بعضاً با اقدامات مقطعی که معمولاً فاقد نگاهی کارشناسانه است ، سعی در ریشه کنی این معضل داشته اند اما هیچ کدام گره گشا نبوده است .
  صدور حکم تخریب بنا راهکار و چاره مقابله با این معضل نیست زیرا بنده اعتقاد دارم این ساخت و سازها در مقابل دیدگان شهرداری احداث شده و آب و برق و گاز آن نیز تامین شده پس آنان اگر از همان ابتدا با این پدیده مقابله می کردند شاهد چنین آسیب جدی به منظر شهری نمی شدیم .
  ساخت مسکن با تسهیلات کم این افراد را به دلیل مشکلات فراوان و محرومیت بسیار متخلف کرده و گرنه هیچ کس حاضر نیست در خانه هایی کم دوام و خطر ساز روزگار خود را بگذراند و شاید این امر بیش از همه به دلیل ضعف مسئولان شهری است که ساخت مسکن را آن گونه که باید برای افراد محروم در دستورکار قرار نداده اند ، اگر ساخت مسکن با تسهیلاتی اصولی در دستورکار قرار می گرفت امروز این ساخت و ساز غیر مجاز و غیر استاندارد در اطراف و حاشیه شهرها تحقق نمی یافت ، مسئله ساخت و ساز غیر مهندسی در خوزستان نیازمند یک نگاه ملی دارد و با افزایش افراد حاشیه نشین به دلیل فقر مالی احداث غیر مجاز نیز صورت می گیرد.
  جلوگیری و مقابله با این معضل نیازمند ضابطه ای است که باید از سوی مسئولان اجرا شود زیرا طی سال های اخیر عدم هماهنگی دستگاه های اجرایی و شهری که صورت گرفته موجب روی آوردن مردم به حاشیه نشینی و ساخت و ساز های غیر مجاز شده است.
  برای برخورداری از یک جامعه سالم باید در سایه قانون حرکت کرد زیرا این موضوع مذکور مشکل ساده ای نیست و نیاز به یک عزم ملی از سوی مسئولان دارد.
  *دیدگاه مقام معظم رهبری درباره سیما و هویت شهری:*
  از بین رفتن محیط سبز اطراف شهرها ، بخصوص اراضی ملی مشکلات متعدد بشری را به دنبال دارد که همه مسئولان مرتبط با موضوع در دولت ، مجلس ، قوه قضایه و شهرداری ها باید برای جلوگیری از پیشرفت این حرکت غلط اقدام جدی به عمل آورند.

  *نتیجه گیری:*
  با توجه به مطالب این مقاله کوتاه می توان نتیجه گرفت حفظ ساختار سیما و منظر شهری که در راس آن جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و غی استاندارد است تنها مربوط به یک نهاد خاص نمی شود و در واقع نیازمند همکاری دستگاه های مربوطه و خود مردم است ، که در آینده ای نه چندان دور شاهد خوزستانی زیبا و با هویت باشیم .

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.