سایت خبری – تحلیلی باران
پربازدید ترین ها
 • ▫️نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ۸ بندی به وزیر آموزش و پرورش؛ *🔴به پیگیری مطالبات معلمان پایبندیم* - 142 بار

 • 🔴ایران ودیوان بین المللی دادگستری/ ▫️به قلم : عاشور سواری پور - 137 بار

 • *🔴بی عدالتی آموزشی نوعی خودتحریمی است* *▫️به قلم: عزیز مزرعه* - 126 بار

 • فرار مغزها و معضل خروج نخبگان از کشور - 104 بار

 • رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: تبدیل وضعیت کارگران در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس است/ مدیران ناکارآمد و ناسالم باید در سریعترین زمان برکنار یا اصلاح شوند - 95 بار

 • ایران به مرگبارترین روز کرونا رسید. - 81 بار

 • *🔴مولوی به انحراف از آرمان های انقلاب هشدار داد/ اطرافیان استاندار خویشتن دار باشند* 💥 *ابعاد جدید از نامه‌نگاری‌های استاندار خوزستان* - 69 بار

 • *مولوی زیر دوخم شریعتی رفت/ آیا بقیه نمایندگان خوزستان برای تغییر استاندار با او همصدا می شوند؟* - 65 بار

 • ارید ان اترک صحیحا قرات ایها القاری/ سید شریف ال سید عرب - 53 بار

 • 🔴بیخود نیست این نابغه مورد عنایت رئیس جمهور است!/ سید نشعان آلبوشوکه - 48 بار

 • کد خبر : 14516
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 14 مه, 2020 - 04:38
 •   

  🔴چرایی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان

  *🔴چرایی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان* *▫️دکتر اسعد شرهانی عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور* ▫️با شروع اپیدمی ویروس کرونا، منحنی اپیدمی در خوزستان در مدت اعمال محدودیت ها و قرنطینه خانگی با شیب ملایم به سمت بالا حرکت میکرد. مشاهدات میدانی ما در سطح استان، نشان از تمکین و همکاری خوب مردم […]

  *🔴چرایی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان*

  *▫️دکتر اسعد شرهانی عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور*

  ▫️با شروع اپیدمی ویروس کرونا، منحنی اپیدمی در خوزستان در مدت اعمال محدودیت ها و قرنطینه خانگی با شیب ملایم به سمت بالا حرکت میکرد. مشاهدات میدانی ما در سطح استان، نشان از تمکین و همکاری خوب مردم نسبت به لاک داون در آن زمان داشت. حدود ده روز پس از بازگشایی ها و حساسیت زدایی از مردم نسبت به جدی بودن خطر بیماری و انتقال آن، الگوی رفتار مردم جامعه کاملا تغییر پیدا کرد. با باز شدن قانونی اصناف و تجمع مردم در بانک ها، دفاتر کارگزاری، دفاتر پیشخوان (جهت دریافت کد بورسی و احراز هویت سامانه سجام)، مغازه ها، فروشگاهها و خیابانها، انتظار افزایش موارد بیماری را داشتیم.

  ضمن اینکه در این مدت تعداد آزمایشگاههای استان را به چهار آزمایشگاه افزایش دادیم و همزمان ظرفیت انجام تست را بالا بردیم. میتوان گفت قسمتی از این افزایش مربوط به افزایش تست می باشد.
  اما قسمت عمده ای از افزایش موارد بدلیل تغییر الگوی رفتار مردم در جامعه به علت برداشتن محدودیت ها و بازگشایی بود و این، عامل مهمی است که نمیتوان از نقش آن صرفنظر کرد.
  از طرفی موارد شدید و مرگ هم افزایش پیدا کرد که این موارد حاکی از وخامت اوضاع در خوزستان دارد.

  طبیعتا با افزایش تعداد بیماران بستری بخصوص در ICU ، و نیز محدود بودن تعداد پرستاران به آستانه تحمل سیستم درمانی نیز نزدیک میشویم.

  ما در ستاد مرکزی استان با بازگشایی ها مخالفت کردیم. از حدود دو هفته قبل، مکررا درخواست لاک داون مجدد بمدت حداقل دو هفته برای استان داشتیم.

  متاسفانه ستاد مرکزی در تهران خیلی دیر  (از دیروز ساعت ۱۱ صبح) و فقط تا آخر هفته با تعطیلی موافقت کردند.

  بدیهی است تمام تلاشهای شبانه روزی همکاران ما در بهداشت و درمان استان خوزستان که با حمایت همه جانبه استاندار محترم انجام شد، با تعلل ستاد کشوری کرونا بی نتیجه ماند و شاهد افزایش موارد در استان هستیم.

  دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور تمام تلاش خود را جهت کنترل بیماری انجام داد. اما بدلیل مسائلی که خارج از اختیارات ما بود، استان به سمت وضع فعلی پیش رفت.
  در حال حاضر هم از تمام ظرفیت، امکانات و توانمان برای کنترل اپیدمی استفاده می کنیم.

   خوزستان ظرفیت انجام تست کرونا را با الگو گرفتن از کشورهای موفق در کنترل اپیدمی مثل کره جنوبی و سنگاپور، بالا برد. و درحال حاضر به لحاظ تعداد انجام تست، پس از استان فارس، رتبه دوم کشور را داریم. برخی دانشگاههای استانهای با شیوع بالا بخاطر اینکه تست کمتری انجام میدهند طبیعتا تعداد کمتری بیمار گزارش میدهند. در طی روزهای آینده با تلاش همکارانمان در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پنجمین ازمایشگاه تشخیص کرونا را راه اندازی خواهیم کرد. ان شالله.
  توصیه ما همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است.
  موفق باشید

  با سپاس
  دکتر اسعد شرهانی
  اپیدمیولوژیست
  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.