سایت خبری – تحلیلی باران
پربحث ترین ها
 • ▫️دادستان تهران؛ *🔴دادگاه علنی است اما سخنی درز نکند!* (۰ نظر)

 • مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی: شرکت توسعه نیشکر تنها تولید کننده شکر دارویی در خاورمیانه است (۰ نظر)

 • *🔴نارضایتی مردم از قطعی مکرر آب در ماه رمضان* (۰ نظر)

 • تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از ۳میلیون نفر گذشت که یک میلیون آنها در آمریکا هستند. (۰ نظر)

 • ناپولی تصمیم دارد آزمون را بخرد. (۰ نظر)

 • آمار جانباختگان بر اثر کرونا از مرز ۵۸۰۰ نفر عبور کرد؛ تعداد موارد جدید ابتلای به کرونا، کمتر از ۱۰۰۰ مورد رسید. (۰ نظر)

 • رشد بیش از ۱۰ هزار واحدی و بی‌سابقه شاخص کل بورس تهران (۰ نظر)

 • مجاهد خزیراوی: حرف بزنم خیلی چیزها به هم می‌ریزد. (۰ نظر)

 • آخرین وضعیت مرزهای تجاری و مسافری ایران در مسیرهای دریایی و زمینی (۰ نظر)

 • روحانی: کشور بر اساس میزان آلودگی به مناطق “سفید، زرد و قرمز” تقسیم می‌شود و تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌ کسب و کارها در این مناطق متفاوت خواهد بود. (۰ نظر)

 • کد خبر : 13896
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 28 مارس, 2020 - 03:15
 •   

  *دو دقیقه تا مُـــردن* / دکتر فاضل خمیسی

  *دو دقیقه تا مُـــردن* جهان یاد ندارد تاکنون اینچنین ترسیده و به یکباره تعطیل شود، نه از موشک و آسمانخراش و ماهواره کاری ساخته است ، نه از نظریه های فلسفی و سخنرانی های سیاسی ! همه منتظر خروجی آزمایشگاهها و کلینک هایی هستیم که گویا تلاششان تاکنون نیز ثمری نداشته است . امروز، جمعه […]

  *دو دقیقه تا مُـــردن*

  جهان یاد ندارد تاکنون اینچنین ترسیده و به یکباره تعطیل شود، نه از موشک و آسمانخراش و ماهواره کاری ساخته است ، نه از نظریه های فلسفی و سخنرانی های سیاسی !
  همه منتظر خروجی آزمایشگاهها و کلینک هایی هستیم که گویا تلاششان تاکنون نیز ثمری نداشته است .
  امروز، جمعه هشتم فروردین ۹۹ وقتی که سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای روزانه قریب ۳۰۰۰ نفر به ویروس مرگ آور ویروس covid-19 خبر داد ، با یک حساب سرانگشتی ؛ یعنی هر دو دقیقه یکنفر ! یعنی با این روند تصاعدی باید منتظر شد که آمار مبتلایان با تیک، تاک ثانیه ها همراه و همگام شوند ، یعنی اینکه با این روند ، مرگ نزدیک و بجای زندگی، فلسفه ی مُردن در حال سیطره بر امور است.
  حس ابتلا به این بیماری به همه ی ما حس مرگ میدهد و شاید بخاطر اینست که ترسیده و خویش را قرنطینه و روزی دهها بار دستانمان را با آب و صابون و هر بار بیش از ۲۰ ثانیه میشوریم !
  اگرچه همه در آخر کار می میرند اما تغییر الگوی مُردن و احساس اینکه مرگ در اطرافمان پرسه میزند و شاید دوستی است که دستانش را لمس کرده ایم ،
  حس خوشایندی نیست.
  به لحاظ زیست شناختی مُردن چند ثانیه و بعضی اوقات بیشتر از چند دقیقه طول نمیکشد، فرایند آن معمولاً از یکی از اندامهای معیوب آغاز و سپس به سایر اعضا کشیده و کم کم تمام چراغ اتاق‌های زندگی خاموش میگردد . ترس از یکباره مُردن نیست ، بلکه از جان کندن طاقت فرسایی است که نجات یافتگان از «کرونا» آنرا بصورت وحشتناکی یاد میکنند.
  هر چند انسان ها در میراث فرهنگی یا شرایط زندگی یکسان نیستند و تفاوت های عمیقی با هم دارند اما این ویروس باعث شده در درد و شرایط یکسانی زندگی را بدرود گفته و حداقل در این شرایط یکسان باشند ، اضافه بر این تدفین آنها نیز بسیار شبیه هم شده است ، قبل از این مناسک دفن و خاکسپاری نماد برخی اعتقادات و مورد مناقشه و اختلاف بود اما مثل اینکه قرار است تمام مرزها چه در زندگی ، چه هنگام مرگ و حتی خاکسپاری برداشته شود. شاید انسان پس از این فترت تعطیلی و محصور در بیماری میخواهد دوباره طلوع کند که در آن خدای احد ، واحد به تنهایی و بدون هیچ شریکی !! دوباره بپرستد.
  خیلی ها امیدوارند پیش بینی خودآگاهانه مرگ قریب الوقوع در همه لایه های جامعه در آینده باعث دگرگونیهای اجتماعی و تغییر سبک زندگی گردد. شاید شمولیت این بیماری هر چند با هزینه کرد هزاران مرگ انسان‌ها همراه شده اما حذف قبیله های اعتقادی و ورود به عصر جهانشمولی یکی از دستاوردهای آن بشمار آید. هر چند برای انسانیت با آنهمه ادعا و برتری بهتر بود که تغییرات اجتماعی را خودساخت و براساس اراده انجام دهد اما بدلیل نخوت و زیاده خواهی باعث شد این تغییرات با هزینه های انسانی بیشمار که ناشی از بی کفایتی در مدیریت و خود خواهی ناشی میشود رقم بخورد .

  (فاضل خمیسی)

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.