سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 13568
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 14 فوریه, 2020 - 16:01
 •   

  *🔴خوزستان و توسعه* /*▫دکتر عبدالوهاب سیلاوی*

  *🔴خوزستان و توسعه* ص *▫دکتر عبدالوهاب سیلاوی* ▫توسعه نتیجه یک فرآیند عمومی در تمام زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی است که جامعه را به سوی اهداف رفاهی نظیر کاهش فقر بیکاری و نابرابری پیش می برد. ▫وجود سرمایه اقتصادی همچون صنعت نفت ، پتروشیمی ، فولاد و همچنین سرمایه عظیم کشاورزی و رودهای […]

  *🔴خوزستان و توسعه*

  ص
  *▫دکتر عبدالوهاب سیلاوی*

  ▫توسعه نتیجه یک فرآیند عمومی در تمام زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی است که جامعه را به سوی اهداف رفاهی نظیر کاهش فقر بیکاری و نابرابری پیش می برد.
  ▫وجود سرمایه اقتصادی همچون صنعت نفت ، پتروشیمی ، فولاد و همچنین سرمایه عظیم کشاورزی و رودهای پر آب و تالابهای بین المللی ، دروازهای تجارت بین الملی همچون آبادان و خرمشهر ، بندر امام ، شادگان ، چذابه ، هندیجان و همچنین جاده های مواصلاتی ملی ، راه آهن و کُلیدرهای هوایی و دریایی، وجود طریق الحسین و جاذبه های گردشگری دفاع مقدس و…. دهها فرصت اقتصادی بین المللی دیگر مانند مجاورت با ثروتمندترین کشورهای منطقه همچون کویت ، امارات ، قطر ، عمان از پیش زمینه های توسعه در یک محدوده جغرافیای همچون خوزستان است که علی القاعده نباید نتیجه‌ای جز توسعه همه جانبه در سطح ملی و منطقه در بر داشته باشد اما افسوس! که اینچنین نیست و نه تنها خوزستان از هیچ توسعه ای بهرمند نشده بلکه در آمار بیکاری ، فقر ، آلودگی محیط زیست ، مرگ و میر جاده ای ، طلاق ، افت تحصیلی و محرومیت از تحصیل تخریب زیر ساختها و شبکه های فاضلاب افلاس شهرداریها به ویژه شهرداریهای شهرستانها و شهرهای کوچک رتبه بالای کشوری را دارد.

  ▫بدون هرگونه شک و تردید این وضعیّت نتیجه قهر آسمان و انتقام الهی یا حوادث غیر مترقبه نیست! بلکه نتیجه طبیعی از سیاستهای بخشی نگرانه و ضعف مدیریتی درون استانی و به ارث رسیدن مشکلات دولتهای متوالی و عدم اجرای اوامر رهبری در راستای احیای أراضی کشاورزی و رشد زمینه های فرهنگی است ادامه چنین وضعی در استان خوزستان که دروازه تشیّع و هم اکنون دروازه کشور به سمت دولتهای مرفه منطقه و اقتصاد جهانی است شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نبوده و موجب چالشهای جدی در آینده خواهد بود. لذا توجه ویژه و تدوین برنامه توسعه چهار ساله با تمرکز به احیاء و باز سازی زیر ساختهای استان ضروری و اجتناب ناپذیر بنظر می رسد.

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.