سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 13423
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 16 اکتبر, 2019 - 00:32
 •   

  سیل پیشرو و کاسه چه کنم مسولین

  ✨ سیل پیشرو و کاسه چه کنم مسولین کمتر کسی یافت می شود که سیل فروردین ماه ۹۸ را از یاد برده باشد زمانی که با باز نمودن دریچه ی سدهای استان خوزستان و افزایش دبی رودخانه های کرخه , دز و کارون باعث بی خانمانی و بی چاره گی مردم شهرستان های جنوبی واقع […]

  ✨ سیل پیشرو و کاسه چه کنم مسولین


  کمتر کسی یافت می شود که سیل فروردین ماه ۹۸ را از یاد برده باشد زمانی که با باز نمودن دریچه ی سدهای استان خوزستان و افزایش دبی رودخانه های کرخه , دز و کارون باعث بی خانمانی و بی چاره گی مردم شهرستان های جنوبی واقع در مسیر این رودخانه ها گردید. صحنه های مردم آواره و گندم زارهای غرق شده در آب و پایمردی مردم در حفظ و نگهداری سیل بندها و کمک رسانی به سیل زدگان عکس های ماندگاری را در قاب تاریخ از خود بر جای نهاد.
  حال که در نیمه ی دوم سال ۹۸ و آغاز فصل بارانی هستیم و آنچنان که نقشه های آب و هوایی استان نشان می دهد سال بارانی پیشرو , سالی پرخیر و برکت و ترسالی مانند سال گذشته را خواهیم داشت و بر اساس پیش بینی متخصصان هواشناسی ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ اوج باران ها را در استان و مناطق بالادست و سریز به سدهای شمال استان شاهد خواهیم بود و به طبع آن افزایش مخزون سدها و فشار بیش از اندازه به سدها که هیچ چاره ای جز بازنمودن دریچه های سدها و سریز کردن مازاد آب به سمت مناطق جنوبی و جلگه ای استان و تکرار سناریوی سیل امسال نخواهد بود.

  حال و پس از سیل فروردین ماه ۹۸ اکثر رودخانه های در مسیر سیلاب با حجم بسیار عظیمی از شن و ماسه ته نشین شده سیل قبل در این رودخانه ها مواجه است به طوری که رودخانه ی کارون در شهر اهواز عملا با کوهی از شن وماسه مواجه است و تا کنون هیچ اقدام محسوسی جهت لای روبی این رودخانه ها انجام نشده است .
  لذا به نظر می رسد اگر در سیل فروردین امسال تعداد قابل توجهی از روستاهای استان به زیر آب رفتند , امسال شاهد زیر آب رفتن شهرهای مجاور رودخانه ها هم خواهیم بود.
  از طرفی سیل بندها پس از فروکش شدن سیل امسال به حال خود رها شده و یا بعضا توسط کشاورزان به جهت قرار گرفتن در زمین های زراعی خود تخریب شده اند و از جهتی واقعیت امر این است که از هم کنون سیل پیشرو توسط برخی مسولین پیش بینی شده است و حتی در یکی از روستاهای سیل زده پس از مطالبه ی امور عمرانی روستا توسط اهالی از مسولین , مسول مربوطه انجام امور عمرانی مذکور را به بعد از سیل آینده موکول نمود.
  لذا به نظر می رسد اگر اقدام عاجلی در خصوص بحران سیل احتمالی آینده انجام نشود و رودخانه ها و خصوصا رودخانه ی کارون لای روبی نشوند و سیل بندها به شکل اصولی و مهندسی ترمیم نشوند , عملا بستر مناسبی برای وقوع یک سیل خانمان کن در شهرها و روستاهای جنوبی استان مهیا نمودیم و آن وقت کاسه ی چه کنم مسولین برای مردم چاره ساز نخواهد بود.

  عبدالعالی ناصری . ۹۸/۷/۲۳

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.