سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 13375
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 3 اکتبر, 2019 - 03:13
 •   

  🖋 سیل خوزستان و مطالبات برجای مانده مردم/ سید محسن موسوی زاده

  یادداشت | سید محسن موسوی زاده – عضو شورای عالی استان‌ها 🖋 سیل خوزستان و مطالبات برجای مانده مردم زندگی سیل زدگان خوزستان هنوز به روال عادی باز نگذشته و با وجود چندین ماه از این حادثه دولت با وجود تمامی وعده های قبلی هنوز مطالبات مردم را پرداخت نکرده است. به گزارش پایگاه اطلاع […]

  یادداشت | سید محسن موسوی زاده – عضو شورای عالی استان‌ها
  🖋 سیل خوزستان و مطالبات برجای مانده مردم


  زندگی سیل زدگان خوزستان هنوز به روال عادی باز نگذشته و با وجود چندین ماه از این حادثه دولت با وجود تمامی وعده های قبلی هنوز مطالبات مردم را پرداخت نکرده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، سید محسن موسوی زاده، نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها در یادداشتی به خبرگزاری ایلنا از محقق نشدن وعده‌های مسئولان درباره مطالبات سیل زدگان خوزستان انتقاد کرد.

  در این یادداشت آمده است: ۱۶۰هزار هکتار گندمزار در سیل اخیر زیر آب رفته و به طور کامل نابود شد. با گذشت حدود ۵ ماه از پایان سیل هنوز پول کشاورزان پرداخت نشد ، جالب اینکه هنوز حدود نصف این زمین‌ها توسط پژوهشکده فضایی وزارت کشور تایید نشده و ازمسئولین استانی در حال پیگیری است. نصف زمین های تایید شده نیز صاحبانشان پول دریافت نکرده‌اند و برای دریافت مطالباتشان بین بانک ها و ادارات در حال رفت و آمدند.

  البته در زمان وقوع سیل و بعد از آن فاجعه ویرانگر ، فقط صحبت از مطالبات کشاورزان در خصوص گندمزارهای زیر آب رفته میشود در حالی‌که مشکلات عدیده‌ای در این سیل گریبانگیر مردم شد که هیچ گاه سخنی از آنها از سوی مسئولان استانی و کشوری به میان نیامد.

  در زیر به برخی از این مشکلات اشاره می‌شود:

  ۱. زمین‌های کشاورزان لیزری تسطیح می‌شوند که با انباشت رسوبات سیل امسال بر روی سطح این زمین‌ها برای کاشت سال جدید باید زمین ها از نو تسطیح شوند که این امر برای کشاورزان زحمتکش واقعا هزینه بر خواهد بود.

  ۲. سال‌هاست که کشاورزان با سمپاشی زمین‌های خود علف‌های هرز را از بین برده‌اند لیکن با جاری شدن سیل، در این زمین‌ها انباشت رسوبات مملو از بذرهای گیاهان مختلف صورت گرفت که در کشت برنج امسال رشد این علفهای هرز ومشکلات ناشی از آن برای کشاورزان مشهود بود

  ۳. کانال‌های آبیاری کشاورزی در مناطق سیل زده خوزستان اکثرا تخریب یا مملو از رسوبات شده که لایروبی آنها بسیار هزینه بر است.

  ۴. راه‌های روستایی که شریان‌های حیاتی روستاها هستند اکثرا در سیل ویرانگر امسال تخریب و یا آسیب جدی به آنها وارد شد که متاسفانه خسارت های فراوانی به وسایل نقلیه مردم وارد کرده است.

  ۵. کشاورزان سالانه بعد از برداشت گندم مقداری بذر بوجاری و ضدعفونی شده را برای کشت سال جدید نگه می‌دارند که با توجه به سیل امسال و نابودی ۱۶۰ هزار هکتار گندمزار، هزاران کشاورز خوزستانی برای کشت امسال خود حتی یک من گندم ذخیره ندارند که دولت باید این گندم‌ها را برای کشاورزان بلاعوض فراهم کند.

  ۶. با به جای ماندن چند ماه آب سیلاب بر روی زمین ‌های کشاورزی این زمین ‌ها تبدیل به باتلاق و شوره زار شده اند.

  ۷. نخلستانهای با عمر کمتر از هفت سال در سیل اخیر با فرو رفتن در زیر آب به طور کامل از بین رفتند. همچنین نخل‌های تنومند که در محاصره آب سیلاب بودند لقاح نشدند و آنهایی که لقاح شدند به دلیل اینکه ماه‌ها در آب بودند محصولشان ریزش کرد‌ که در برداشت محصول خرمای امسال در خوزستان کاهش تولید چشمگیر بوده است

  ۹. پر شدن حوزهای پرورش ماهی از رسوبات از جمله مشکلات پساسیل‌برای پرورش دهندگان ماهی در استان خوزستان است.

  ۱۰. زیر آب رفتن زمین های کشاورزی در سیل خوزستان باعث شد کشاورزان نتوانند برای فصل‌های تابستان و پاییز امسال علوفه برای احشام خود ذخیره کنند که این امر یا باعث فروش احشام یا باعث تحمیل هزینه مضاعف برای تامین علوفه برای احشام کشاورزان شد.

  با تمامی مشکلات ذکر شده فوق هنوز کمک های جبرانی برای تامین خسارت های سیل به کشاورزان‌ استان تخصیص نیافته و امید می رود با نگاه ویژه مسئولان امر در این زمینه اقدامات سریع و به موقع صورت گیرد تا مردم دردمند خوزستان بتوانند هرچه زودتر به شرایط عادی زندگی و کسب و کار خود بازگردند.

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.