سایت خبری – تحلیلی باران
پربحث ترین ها
 • هلال شوال رخ نمایاند؛ عید سعید فطر مبارک (۰ نظر)

 • آمار جانباختگان بر اثر کرونا از مرز ۵۸۰۰ نفر عبور کرد؛ تعداد موارد جدید ابتلای به کرونا، کمتر از ۱۰۰۰ مورد رسید. (۰ نظر)

 • رشد بیش از ۱۰ هزار واحدی و بی‌سابقه شاخص کل بورس تهران (۰ نظر)

 • مجاهد خزیراوی: حرف بزنم خیلی چیزها به هم می‌ریزد. (۰ نظر)

 • آخرین وضعیت مرزهای تجاری و مسافری ایران در مسیرهای دریایی و زمینی (۰ نظر)

 • روحانی: کشور بر اساس میزان آلودگی به مناطق “سفید، زرد و قرمز” تقسیم می‌شود و تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌ کسب و کارها در این مناطق متفاوت خواهد بود. (۰ نظر)

 • تعداد مبتلایان به کرونا از ۹۰ هزار نفر گذشت؛ کمترین آمار جان باختگان پس از مدتها رقم خورد. (۰ نظر)

 • رئیس کل بانک مرکزی: نظارت جدی و مدیریت شده بانک مرکزی بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناتراز و مشکل‌دار است. (۰ نظر)

 • حریرچی: مردم حتی المقدور به شعار در خانه بمانیم و کاهش تردد‌های غیرضروری پایبند باشند. (۰ نظر)

 • سخنگوی وزارت بهداشت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۹۳۲۸ نفر رسید. (۰ نظر)

 • کد خبر : 13320
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 20 آگوست, 2019 - 17:05
 •   

  پیشنهاد تاسیس منطقه ویژه ساحل کارون / محمد لفیتی

  *پیشنهاد تاسیس منطقه ویژه ساحل کارون* یکی از مهمترین فرصتهای مهم اقتصادی ، عمرانی ، اجتماعی و توریستی برای یک شهر، عبور یک رودخانه از وسط آن است. نقش رودخانه ها در شکوفایی و پیشرفت شهرها شگرف آور و بسیار تاثیرگذار است . رودهای اصلی قاره اروپا مانند رود ولگا، رود دانوب، رود سن، رود […]

  *پیشنهاد تاسیس منطقه ویژه ساحل کارون*

  یکی از مهمترین فرصتهای مهم اقتصادی ، عمرانی ، اجتماعی و توریستی برای یک شهر، عبور یک رودخانه از وسط آن است.
  نقش رودخانه ها در شکوفایی و پیشرفت شهرها شگرف آور و بسیار تاثیرگذار است .

  رودهای اصلی قاره اروپا مانند رود ولگا، رود دانوب، رود سن، رود راین و… علاوه بر نقش مهمی که در اقتصاد بعضی از کشورها ایفا می کنند، موقعیت مناسبی را هم برای گردشگران و توریست ها و جذب سرمایه گذاران در جهت گسترش رونق کسب و کار به وجود می آورند. زاینده رود به عنوان نمونه داخلی و تاثیر گذار در روند تصویب بودجه ها وطرحهای مختلف قابل رصد مباشد.
  عبور رود از وسط کلانشهر اهواز بعنوان یک نعمت خدادادی خاص و زیبایی منحصربفرد به شرط بهره برداری بهینه متکی بر برنامه ریزی مدون باعث ارتقاء سطح سلامت روحی و روانی شهروندان میگردد.
  هر چند که کارون، دیگر کارونی که در کتب درسی از آن بعنوان پر آب ترین رودخانه کشور یاد میشد، نیست و به فضل سیاستهای غلط و غیرکارشناسی به بدترین وضعیت خود رسیده اما هنوز هم می تواند زیبایی و آبادانی و رونق اقتصادی را برای شهر و مردم اهواز به ارمغان بیاورد.
  تدوین برنامه جامع ساماندهی و احیای دو سمت کارون اولین قدم در مسیر صحیح است زیرا برنامه جامع، مانع از اعمال کارهای سلیقه ای خصوصا دست درازی به حریم رودخانه توسط اشخاص و نهادهای حقیقی و حقوقی میگردد.
  بررسی شرایط موجود حاکی از عدم گسترش متوازن ، وجود برنامه مدون و مصوب با افق های مختلف است.
  شهرداری اهواز بعنوان مدیریت ارشد شهری در این خصوص برنامه های مختلفی را در دو سمت کارون انجام داده که با ظرفیت های این رود و این ثروت و ظرفیت ویژه همخوانی ندارد.
  به نظر میرسد با عنایت به اقدامات جزیره ای ، سلیقه ای و در مواردی موازی کاری در سطح مناطق۱،۲،۳،۴،۷ و سازمانهای ذیربط شهرداری و نهادهای موثر خارج از مجموعه شهرداری دید و افق روشنی در نیل به یک برنامه جامع و مدون طراحی شده متصور نیست.
  لذا پیشنهاد میگردد در راستای ایجاد رویکرد عظیم و شایسته مبتنی بر مدیریت واحد و یکپارچه در محدوده ساحل کارون موضوع تاسیس منطقه *نهم شهرداری اهواز با عنوان ساحل کارون* با اولویت خاص مدنظر مسئولین شهری و استانی قرار گرفته و اقدامات و رایزنی لازم جهت تصویب در وزارت کشور بعمل آید تا انشاالله بتوان در گامهای بعدی از مواهب بودجه های ملی استفاده نمود.
  طبعا مباحث دیگر عمرانی،اقتصادی فرهنگی و اجتماعی از جمله لایروبی،بازیهای آبی ،اشتغال زایی بومی ،اماکن تفریحی رفاهی، حمل و نقل آبی و… تنها با برنامه ریزی منسجم و پرهیز از موازی کاری در جهت احیای کارون زیبا وجذاب حاصل میگردد.

  *محمد لفیتی* ?

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.