سایت خبری – تحلیلی باران
پربحث ترین ها
 • هلال شوال رخ نمایاند؛ عید سعید فطر مبارک (۰ نظر)

 • آمار جانباختگان بر اثر کرونا از مرز ۵۸۰۰ نفر عبور کرد؛ تعداد موارد جدید ابتلای به کرونا، کمتر از ۱۰۰۰ مورد رسید. (۰ نظر)

 • رشد بیش از ۱۰ هزار واحدی و بی‌سابقه شاخص کل بورس تهران (۰ نظر)

 • مجاهد خزیراوی: حرف بزنم خیلی چیزها به هم می‌ریزد. (۰ نظر)

 • آخرین وضعیت مرزهای تجاری و مسافری ایران در مسیرهای دریایی و زمینی (۰ نظر)

 • روحانی: کشور بر اساس میزان آلودگی به مناطق “سفید، زرد و قرمز” تقسیم می‌شود و تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌ کسب و کارها در این مناطق متفاوت خواهد بود. (۰ نظر)

 • تعداد مبتلایان به کرونا از ۹۰ هزار نفر گذشت؛ کمترین آمار جان باختگان پس از مدتها رقم خورد. (۰ نظر)

 • رئیس کل بانک مرکزی: نظارت جدی و مدیریت شده بانک مرکزی بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناتراز و مشکل‌دار است. (۰ نظر)

 • حریرچی: مردم حتی المقدور به شعار در خانه بمانیم و کاهش تردد‌های غیرضروری پایبند باشند. (۰ نظر)

 • سخنگوی وزارت بهداشت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۹۳۲۸ نفر رسید. (۰ نظر)

 • کد خبر : 13259
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 13 آگوست, 2019 - 20:51
 •   

  ▫انتخابات مجلس یازدهم؛ *?بررسی رقابت اصوگرایان و اصلاح طلبان(۱)* / سید لطیف فاضلی

  ▫انتخابات مجلس یازدهم؛ *?بررسی رقابت اصوگرایان و اصلاح طلبان(۱)* *سید لطیف فاضلی* کم کم صحنه مبهم و تاریک انتخابات ، رو به شفافتر شدن می گراید و کاندیداهای مطرح یکی پس از دیگری وارد صحنه رقابت انتخابات مجلس یازدهم می شوند. رقابت های مجلس یازدهم از چند منظر قابل ارزیابی و دارای اهمیت است؛ که […]

  ▫انتخابات مجلس یازدهم؛

  *?بررسی رقابت اصوگرایان و اصلاح طلبان(۱)*

  *سید لطیف فاضلی*

  کم کم صحنه مبهم و تاریک انتخابات ، رو به شفافتر شدن می گراید و کاندیداهای مطرح یکی پس از دیگری وارد صحنه رقابت انتخابات مجلس یازدهم می شوند.
  رقابت های مجلس یازدهم از چند منظر قابل ارزیابی و دارای اهمیت است؛ که بصورت اجمالی سعی داریم به شاخص رای آوری و یا پایگاه اجتماعی کاندیداها و مصادیق مختلفی از کاندیداها و همچنین شاخص های فرهنگی و سنتی که بر ذائقه رای دهندگان در برخی مناطق حاکم است بپردازیم.
  فضای مجازی و قدرت اعجاب انگیز آن، با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم ، کم کم نقاب از چهره برداشته و وارد مراحل ابتدایی تلفیق دید و بازدیدهای سنتی و فضای مجازی مدرن شده است.
  ناگفته نماند که انتخاب در حوزه های محدودتر عمومی، مانند انتخابات حزب عدالت و پیشرفت و یا صندوق بازنشستگان؛ و تمرین از اینگونه رقابتها با ابزار فضای مجازی، اتفاق جالب ماههای اخیر است که نقش دیدارهای چهره به چهره و استفاده از کاغذ را نیز کمرنگ کرده است.
  آنچه احزاب سیاسی به آن می اندیشند، این پرسش است که: کدام سطح از گفتگو با ذائقه مردم همخوانی دارد و تغییرات اجتماعی در طول سالهای گذشته به کدام سو جهش قابل توجهی داشته است؟!
  احزاب سعی دارند از بطن این پرسش ها؛ پاسخهای مناسب برای انگیزش مردم بدست آورند و جریانی مردمی را پی ریزی کنند و سرزندگی و طراوت ، تحرک و پویایی در صحنه اجتماعی را ایجاد کنند.

  *▫لیست های فرا حزبی*

  صرفنظر از لیست های اصولگرایان و اصلاح طلبان، در این میان لیست های دیگری نیز محتمل است که از جمله آن، سه طیف در روزهای اخیر تحرکات خود را آغاز کرده اند و درصدد ایجاد موج رسانه ای در روزهای آخر انتخابات برخواهند آمد.

  لیستی با برند *جوانان*؛ لیست های *قومی* و لیست های مزین به *بانوان* از جمله مواردی است که محتمل است در کنار دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا به رقابت بپردازند و ممکن است کاندیداهای مشترکی با هر یک از دو طیف اصلاحات و اصولگرایان نیز اختیار کنند.

  *▫ترکیب اصولگرایان*

  اصولگرایان عزم خود را جزم کرده اند تا با پوست اندازی و تکرار حرکت اصلاح طلبان در مجلس دهم؛ برای اولین بار به شیوه متفاوت تری عمل کنند و در انتخاب کاندیداها به سرمایه گذاری بر روی گزینه های جدید روی آورند و سعی دارند ، فشار نمایندگان سابق را بشکنند اما ممکن است ، تکلیف گرایی منشعب از مرکز؛ استراتژی تعریف شده را تحت الشعاع قرار دهد و پیش بینی می شود ، لیست اصولگرایان برخلاف جهت گیری فعلی جمنا در روزهای آخر دستخوش تغییر گردد.
  آنچه اینروزها درمورد جمنا گفته می شود، ظهور طیف قالیباف با غلاف و پوشش عدالت و پیشرفت است که در محافل گفتگوهای سیاسی ، پیش بینی می شود که با شعار جوانگرایی که در امتداد مسیر و گفتمان رهبری تعریف می کنند به لیست واحدی از جوانان خواهند رسید و به موازات جمنا حرکت می کنند؛ برخی تحلیلگران نیز از پیوستن حزب پیشرفت و عدالت که برخواسته از اردوگاه شهردار سابق تهران است؛ به جمنا و انسجام حداکثری با اصولگرایان خبر می دهند؛ زیرا قالیباف همچنان سودای ریاست جمهوری را در سر می پروراند و طبیعتا و احتمالا برای انگیزش و حمایت اصولگرایان ، قالیباف دست به انتشار لیست جدید نزند و تنها تشکیل حزب عدالت و پیشرفت را جهت تمرین و انسجام نیروهای خود در مجلس یازدهم و آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری را برگزیند.

  *▫صف بندی اصلاح طلبان*

  در حوزه اصلاح طلبان، تشتت بسیار و ازهم گسیختگی مثال زدنی وجود دارد.
  بزرگترین دلیل از هم گسیختگی اصلاح طلبان ، بر سرکار بودن دولت تدبیر و امید و پیروزی لیست امید در اهواز و برخی استانهای دیگر است که طبیعتا حزب پیروز پس از استقرار و کسب قدرت به تقسیم غنائم بدست آمده، می پردازد ، بنابراین آنان که بیرون از گود غنائم می مانند، نسبت به حرکت جریانی دلسرد می شود و گروههایی نیز برای کسب قدرت به رقابت با یکدیگر می پردازند و ایجاد تصادم و تزاحم در کشمکش های سیاسی درون حزبی امری اجتناب ناپذیر است ؛ زیرا عدم حرفه ای بودن اعضای حزب و نگاه فرصت طلبانه به برخی موقعیت ها، جذابیت قدرت و عدم التزام به آرمان ها و مانیفست حزب و رقابت های برخی منفعت طلبان درون حزبی، امر رقابت ناسالم را بدیهی و میسر کرده است.

  در چنین شرایطی که حزب مستقر در قدرت به تشتت اینچنینی دچار است، اگر شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان که نقش بسیار مهمی در همگرایی نیروهای اصلاح طلب ایفا می کند، نتواند این همگرایی را بازتولید کند، شرایط دشواری را برای رقابت پیشرو خواهند داشت‌.

  صرفنظر از شرایط و دلایل تشتت اصلاح طلبان که برخی از آنها نیز ریشه تاریخی دارد؛ زاویه ی دیگری از شرایط اصلاح طلبان قابل بررسی است.

  در مجلس دهم اصلاح طلبان بدلیل بیرون گود بودن و انسجام حداکثری ؛ توانستند اعتماد عمومی را جلب و پیروز شوند ، البته در اهواز وجود افرادی چون ارزانی کم تاثیر نبود ؛ اما در انتخابات پیشرو بدلیل تشتت موجود، جریان اصلاح طلبی توان پذیرش مسئولیت و پیروزی لیست اصلاح طلبان را ندارند و پیش بینی می شود دوران تحرک این جریان در قواره یک جریان قالب و پرقدرت رو به افول است و اینبار جریان اصلاح طلبی بجای تکیه بر توان حزبی برای نجات از مقوله شکست ، نیازمند مشارکت برندهاست.

  با توجه به شرایط پیش گفته برای اصلاح طلبان، اینبار این جریان می تواند از خدمات با تجربه های خود کمک بگیرد و نفوذ و ورود برندهای فعالی که در اذهان همچنان یاد و خاطره آنها به نیکی یاد می شود و عملکرد آنها قدرت ، مدیریت و جسارت را تدایی می کند ؛ ضروری بنظر می رسد تا شاید نفس تازه ای به تن رنجور این جریان دمیده شود و صحنه انتخابات مجلس یازدهم، حداقل در اهواز همچنان در قبضه اصلاح طلبان بماند.

  دیدگاه دیگری در بین تئوریسین های اصلاح طلب وجود دارد که معتقدند، عملکرد دولت دکتر روحانی و فراکسیون امید در مجلس دهم برخی اصلاح طلبان را برآن داشت که کیفیت کاندیداهای خود در انتخابات مجلس یازدهم را مورد بررسی قرار دهند و مکانیزم مشارکت مشروط را پیگیری کنند؛ بدین معنا که اگر گزینه های اصلی آنها در تایید صلاحیت ها نتوانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند، نسبت به انتخابات بی تفاوت خواهند بود.

  *▫نمایندگان ادوار مجلس*

  آنچه بعنوان نکته مهم و حاشیه رقابت های مجلس یازدهم می توان به آن اشاره کرد ، نبودن سه و یا چهار نفر از پایه های اصلی مشارکت در انتخابات ادوار مختلف مجلس در اهواز است؛ یعنی افرادی چون؛ سید شریف حسینی، فلسفی، سید احمد موسوی و سودانی است.

  اگر بطور میانگین برای هر یک از این افراد ، ۲۰ هزار؛ رای را در نظر بگیریم؛ حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار رای، به آراء خاکستری به نفع کاندیداهای دیگر افزوده می شود و با این شرایط؛ افراد جدید و جویای نام از وضعیت بهتری برخوردار خواهند شد.

  پیش بینی می شود که شبیب جویجری و سید شکرخدا موسوی تنها کاندیداهای مطرح ادوار مجلس هستند که وارد گود رقابت می شوند، تصمیم جویجری به شرکت در انتخابات پس از نیامدن سه رقیب اصلیش که رای قابل توجهی داشته اند؛ قابل اعتنا است اما انشقاق در ستاد جویجری و ورود جوان جویای نامی چون اکبر یاوری، میتواند حداقل رقابت های درون یک ستاد را افزایش دهد.

  *▫انتخابات و مناطق کم برخوردار*

  شرایط در بافت حاشیه شهر اهواز که جمعیتی بین ۴۰۰ تا ۴۸۰ هزار نفر را تشکیل می دهد و شهرستانهای اقماری، کارون، باوی و حمیدیه؛ بدلیل بافت سنتی ، دارای مختصات منحصربفردی ست که رای آوری از این مناطق را برای برخی کاندیداها با مشکل مواجه کرده است.
  در حاشیه و شهرستانهای اغماری ، نداشتن کارکرد سنتی وعدم مشارکت در مراسمات ، احتمالا برای کاندیداها نمیتواند رای آوری مناسبی را به ارمغان آورد.
  البته شرایط سخت خوزستان در سالهای اخیر، شرایط سخت اقتصادی دولت و عدم رسیدگی ویژه به این مناطق ، روحیه عملکرد مناطقی آنان را بالا برده است.

  ادامه دارد…

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.