سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 12868
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 27 مه, 2019 - 17:37
 •   

  سرمایه داری فاجعه و لابی منفعت طلبان* /مسعود عبودزاده

  *?سرمایه داری فاجعه و لابی منفعت طلبان* ?مسعود عبودزاده به گفته برخی از منابع مطلع، این فرد با وعده تعدیل ۶۰ درصد از نیروها و فروش دو شرکت کشت و صنعت به قطری‌ها توانسته وزارت اقتصاد و بانک‌های ملی و صادرات دو بانک سرمایه‌گذار در توسعه نیشکر را قانع به تغییر در راس مدیریت این […]

  *?سرمایه داری فاجعه و لابی منفعت طلبان*

  ?مسعود عبودزاده


  به گفته برخی از منابع مطلع، این فرد با وعده تعدیل ۶۰ درصد از نیروها و فروش دو شرکت کشت و صنعت به قطری‌ها توانسته وزارت اقتصاد و بانک‌های ملی و صادرات دو بانک سرمایه‌گذار در توسعه نیشکر را قانع به تغییر در راس مدیریت این شرکت کند. حال باید منتظر ماند و دید عکس العمل وزیر نسبت به این امر چه خواهد بود آیا سرمایه داران دو تابعیتی خارجی را بر فرزندان کاردان و کار بلد این مرز و بوم ارجحیت داده خواهند شد یا خیر دکتر شمیلی یکی از معدود افراد باسود و متخصص در بخش تحقیقات نیشکر بطور عام و در کشاورزی بطور خاص است.

  سرمایه‌داری فاجعه وقتی با عدم شفافیت و استبداد هم‌نوا شود واز مزایای رانت وسرمایه‌داری رفاقتی هم بهره‌مند، به مراتب وضعیت را به سمت وخامتی شدید و بازگشت‌ناپذیر پیش می‌راند. کاری که دولت روحانی و بعضی بازوانش ، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و استاندار خوزستان آقای شریعتی به خوبی انجام می‌دهند. آینده برای ما تیره‌تر از قبل است.

  در باب سرمایه‌داری فاجعه، میلتون فریدمن: به‌باور من، وظیفه‌ی اساسی ما این است که برای سیاست‌های اقتصادی موجود، بدیل‌هایی بپرورانیم، و آن‌ها را حی‌وحاضر در دست‌رس نگه داریم، تا زمانی فرارسد که آن‌چه “از نظر سیاسی تاکنون ناممکن” بود، “به‌لحاظ سیاسی دیگر اجتناب‌ناپذیر” شود.

  ‏نائومی کلاین آن را بدین‌نحو خلاصه می‌کند: «نشستن در انتظار بحرانی عمده؛ سپس به‌حراج‌نهادن و فروش اجزای دولت به‌بازی‌گران بخش خصوصی، در حالی که شهروندان هنوز از شوک دچار سرگیجه‌اند؛ و آن‌گاه، دائمی‌کردن “اصلاحات” کذایی، با سرعت هرچه تمام‌تر».

  کتاب دکترین شوک نائومی کلاین مشخصا به سرمایه‌داری فاجعه با رجوع به مثال‌های عینی متعدد می‌پردازد. سوءاستفاده وزراء و استانداران در تغییرات و انتقالات بی ضابطه اخیر رنج مردم در استان‌های خوزستان، مثالی داخلی از این موضوع است.
  ?باران خبر?
  http://t.me/barankhabarir

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.