سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 12136
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 25 نوامبر, 2018 - 11:39
 •   

  روستای ثدین قربانی گردن کشی نفتی ها و ضعف مدیران باوی

  *روستای ثدین قربانی گردن کشی نفتی ها و ضعف مدیران باوی* ▫️گزارشی از حمزه سلمان پور از مشکلات عدیده روستای ثدین که بگذریم، از نیمه کاره ماندن طرح هادی با عمر ۲۰ ساله گرفته تا محرومیت از هر گونه امکانات ورزشی، تفریحی و فرهنگی حتی از کم عرض بودن جاده روستا و کشته شدن مردم […]

  *روستای ثدین قربانی گردن کشی نفتی ها و ضعف مدیران باوی*

  ▫️گزارشی از حمزه سلمان پور

  از مشکلات عدیده روستای ثدین که بگذریم، از نیمه کاره ماندن طرح هادی با عمر ۲۰ ساله گرفته تا محرومیت از هر گونه امکانات ورزشی، تفریحی و فرهنگی حتی از کم عرض بودن جاده روستا و کشته شدن مردم بیگناه در تصادفات و دیگر معضلات هم بگذریم از دو مشکل بحرانی نمی توان گذشت.

  *۱٫ آب غیرقابل مصرف*

  سال هاست است که در لوله های منازل دو روستای ثدین یک و دو آب خام جاری است.
  شکایات و پیگیری های شورا و دهیاران دو روستا هم نتیجه ای جز وعده های  مسؤلین در بر نداشته است. اخطارهای مکرر شبکه بهداشت و درمان مبنی بر بیماری زا بودن و غیر قابل مصرف بودن آب لوله کشی اثری نکرده است.
  حالا با بارش مکرر باران و گل آلود شدن آب کارون، وضعیت به بحرانی حاد تبدیل شده است. دیگر مایعی غلیظ از لوله می ریزد که بیشتر شبیهِ شیر کاکائو است تا آب!
  از ذکر تبعات و عوارض مصرف این آب بر انسان و حیوان و تخریب لوازم خانگی مردم فقیر روستا همچون آبگرمکن و ماشین لباسشویی و تصفیه خانگی آب هم صرف نظر می کنیم زیرا که بر کسی پوشیده نیست.
  تمام مسؤلین از اداره کل آبفار استان گرفته تا زیرمجموعه آن در باوی و از فرماندار سابق گرفته تا فرماندار جدید و بخشدار ویس همگی در جریان این مشکل هستند و تا این لحظه راه حلی فراتر از وعده مشاهده نشده است.

  *مشکل کجاست؟*

  مشکل از آنجا شروع شد که آب دو روستای ثدین یک و دو را از شبکه آب شهری جدا کردند و به خط انتقال آب روستایی غیزانیه که از وسط روستای ثدین می گذرد وصل کردند.
  لوله آب غیزانیه هم آب تصفیه نشده و خام دارد و زیر نظر آبفار اهواز است حال آنکه روستای ثدین تابع بخش ویس شهرستان باوی است.
  انشعاب آب شرب روستا هم به تاسیسات صنعتی شرکت ملی حفاری معروف به مجموعه ۴۰۰ هکتاری در مجاورت روستا واگذار شد تا درخت زارها و فضای سبز میدان ۵۰ هکتاری  گلف ملی حفاری را آبیاری کند میدانی که در محل زمین های حاصلخیز کشاورزی روستای ثدین احداث و با دیوارهای مرتفع بتونی حصارکشی شده است تا فقط مختص اعیان و ژن های برتر ملی حفاری باشد!

  *راه حل چیست؟*

  لوله آب شرب شهری کمتر از ۳ کیلومتر کیلومتر با روستای ثدین فاصله دارد و لوله پلی اتیلن سابق روستا هم در زیر زمین صحیح و سالم در همان مسیر موجود است فقط اراده و دستوری از مسؤلین مربوطه نیاز دارد!

  *۲٫ اصلاح نقطه حادثه خیز یا ایجاد نقطه حادثه خیز!*
  ۵ ماه پیش طرح اصلاح نقطه حادثه خیز در مسیر روستای ثدین آغاز شد.
  هدف طرح کم کردن زاویه پیچی خطرناک بود که بر اثر کج بودن پل عبوری از روی خط انتقال نفت از سال ۱۳۵۰ در مسیر جاده مواصلاتی روستا قرار دارد.
  این پل نسبت به امتداد جاده حدود ۳۰ درجه انحراف دارد که با مسافتی کمتر از ۱۰ متر به پیچی خطرناک تبدیل و باعث بروز تصادفات زیادی شده است.
  قرار بود طرح اصلاحی زاویه انحراف را با افزودن فاصله و تغییر زاویه کم اثر کند بنابراین اداره راه و شهرسازی با واگذاری طرح به پیمانکار حدود یک کیلومتر از طرفین پل را شخم زد، آسفالت را کند و کار در مرحله خاکریزی متوقف شد.

  ظاهراً شرکت ملی نفت ایران به اجرای طرح اعتراض کرده بود و مجوز ادامه عملیات را نمی داد.
  معلوم نیست به چه دلیل مسؤلین شهرستان باوی به ویژه فرماندار نمی توانند به شرکت نفت بفهمانند که نه تنها حق جلوگیری از ترمیم مسیر روستا را ندارد بلکه وظیفه احداث پل بی‌خطر بر روی خطوط لوله در اصل بر عهده خود شرکت نفت است.
  أضافه بر این شرکت ملی حفاری که زیرمجموعه وزارت نفت است کارگاه بازسازی دکل های حفاری خود را دیوار به دیوار روستای ثدین برپا کرده و روزانه ده ها دستگاه عظیم الجثه و محموله های ترافیکی از همان جاده روستا تردد می‌کنند.
  اکنون جاده ثدین مصداق ضرب المثل:

  از طلا بودن پشیمان گشته ایم
  مرحمت فرموده ما را مس کنید!

  مردم می گویند قبلاً یک پل کج داشتیم اما لااقل کل پیچ ۱۰ متر و آسفالت بود حالا حدود یک کیلومتر متر بستر خاکی با ارتفاع یک الی دو متر و بسیار ناهموار ایجاد کرده اند که با کمترین باران به باتلاق تبدیل می شود و هر آن خطر لغزیدن و واژگونی خودروهایی می رود که با سرعت لاک پشتی از آن ناحیه عبور می کنند.
  ظاهراً شرکت نفت یک ماه پیش اجازه تکمیل عملیات را به صورت مشروط داده است اما معلوم نیست چرا این وضعیت غیرقابل تحمل همچنان برقرار است؟

  IMG-20181124-WA0017
  IMG-20181124-WA0016

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.