سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 11834
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 4 اکتبر, 2018 - 14:48
 •   

  مکتب نوظهور مُنگُلیسم (۲)/ سید لطیف فاضلی

  *مکتب نوظهور مُنگُلیسم (۲)* بدیهی ست که نحله ها و مکاتب در گذر زمان و در اثر پیدایش ضرورت بوجود آمده اند و گاهی برآیند آن جامعه بشمار می روند. مکتب مُنگُلیسم از این قاعده مستثنی نیست و در برهه ای از تاریخ و جغرافیای بشریت نمود آن بیشتر و در جغرافیا و مختصات دیگری […]

  *مکتب نوظهور مُنگُلیسم (۲)*

  بدیهی ست که نحله ها و مکاتب در گذر زمان و در اثر پیدایش ضرورت بوجود آمده اند و گاهی برآیند آن جامعه بشمار می روند.
  مکتب مُنگُلیسم از این قاعده مستثنی نیست و در برهه ای از تاریخ و جغرافیای بشریت نمود آن بیشتر و در جغرافیا و مختصات دیگری کمتر است. *با این تعریف؛ شاید بتوان اینگونه پنداشت که مُنگُلیسم نتیجه جامعه جهانی موجود و برسرکار آمدن افراد در چنین جامعه ای خارج از قاعده مکتب نخواهد بود.*

  یکی از نشانه های مُنگلیست ها ، عدم موفقیت طرفداران مکتب مُنگُلیسم در عرصه اقتصادی است؛ *مُنگلیست ها از درمان شرایط اقتصادی خود عاجزند* و با وجود شرایط مساعد اقتصادی؛ این مکتب از توانایی هدایت طرفداران خود در عرصه اقتصادی عاجز است و برای جبران آن، سعی در رصد کردن شرایط سیاسی و دامن زدن به رقابتهای سیاسی هستند.

  مکتب مُنگُلیسم نیز در گذر زمان با شاخ و برگهای متعدد و دیدگاههای مختلف مطرح شد که از جمله آنها میتوان به مُنگُلیست های غوغاسالار اشاره کرد که روش آنارشیستی سیاسی را دنبال می کنند و استعدادهای افراد را تحت الشعاع قرار می دهند.
  مُنگلیست های غوغاسالار ، درصدد برهم زدن وضع جامعه برای رسیدن به نظم دلخواه و در جهت منافع خود هستند؛ آنها همتراز نخبه ها محسوب میشوند اما از منطقی سطحی برخوردارند؛ مانند نخبگان سخن میگویند و استدلال آنان از سطح پایینی برخوردار بوده و عوام زده است.

  مخالفان مکتب مُنگُلیسم ؛ غوغاسالاران را آفت یک جامعه میدانند و میگویند: اگر جامعه بر طبع و نظر غوغاسالاران پیش رود ، نظم جامعه از بین می رود و هیچ چیز سرجایش نخواهد بود.

  کلام حضرت علی (ع) توصیف زیبایی از غوغاسالاران دارد و میفرماید:
  *«آنان کسانی اند که چون اجتماع کنند ضرر می زنند و چون پراکنده گردند سود می رسانند… به دنبال پراکنده شدن اوباش؛ پیشه وران به پیشه خود باز می گردند و مردم ازپیشه وران سود می برند.»*
  بدیهی ست که کمرنگ شدن تفکر غوغاسالارانه باعث خواهد شد تا همه امور به مجرای خود بازگردد.

  در چنین جامعه ای اگر آزادی مطلق باشد و بجای تفکر و تعقل ؛؛؛ سخنوری و سخنرانی و سخن دانی، روش و منش نخبگان آن جامعه گردد؛ باید پرسید که نخبگان به کدام سمت و سو جامعه را هدایت خواهند کرد؟! و آیا جامعه ای با بهره مندی از آزادی مطلق در پس مکتب مُنگُلیسم به توسعه یافتگی خواهد رسید؟!

  برآیند این جامعه چه افرادی ست و چه مکانیزمی بر آن جامعه مترتب خواهد بود؟!

  اشاره به کلام امیرالمومنین در نهج البلاغه میتواند راهگشا باشد؛
  *ألا إن اللسان بضعه من اﻹنسان، فلا یسعده القول إذا امتنع، ولا یمهله النطق إذا اتسع، وإنا ﻷمراء الکلام، وفینا تنشبت عروقه، وعلینا تهدلت غصونه.*

  این سخن امیرالمومنین به شرایط و خصوصیات افراد مُنگلیست غوغاسالار، در صورت آزادی مطلق و کمرنگ شدن تعقل و تفکر و افزایش سخنوری بدون تعقل، اشاره دارد که مطالعه بیشتر را به عهده خوانندگان می نهیم.

  مُنگُلیسم در برخی کشورها رو به افول است و در برخی دیگر رو به افزایش است و اشتراکات این مکتب با ملی گرایی و ناسیونالیسم سبب شده است تا طرفداران مُنگلیسم افزایش یابد.
  رسالت مدافعان آزادی های مدنی در قبال حمایت از مُنگُلیست ها آنجایی که با مانیفست ادعایی آنها تعارض دارد ؛ سنگین بوده و در وقت مقتضی باید به جمع اضداد پاسخ دهند، تا دچار چالش هویت و عدم تطابق رفتار و عمل نشوند.

  مُنگُلیست ها معمولا در اکثر صف بندی های سیاسی دیده میشوند و برخی مدعیان آزادی نیز از منگلیسم رهایی نیافتند و غوغاسالاران و ناسیونالیست ها را در خود جا داده اند.

  کلام امیرالمومنین به توضیح مطلب فوق یاری میرساند؛ آنجا که میفرماید:

  *فعدّوُ الله امام المتعصبین و سلفُ المتکبرین، الذی وضع أساس العصبیه و نازغ الله رداءَ الجبریه و ادّرعَ لباس التَّعَزُز و خلعَ قناع التذلُل، الاترونَ کیف صغَّره الله تبکبره و وضعه بتَرفَعه فجعله فی الدنیا مدحوراً و اعَّدله فی الاخره سعیراً” *

  عدول افراد از مکتب مُنگُلیسم ، به فراخور همه گیر بودن آن در جامعه ی هدف؛؛ باعث ضرر و زیان هایی برای افراد عدول کننده میشود و پیشرو بودن مُنگُلیسم در جوامع به معضل جدی آنان برای “تغییر ساختارهای مبتنی بر مُنگُلیسم” شده است و عملا تغییر را ناممکن کرده است.

  طرفداران مکتب مُنگلیسم از قدرت فراوانی برخوردارند و ترساندن دیگران از آینده یکی از حربه های معتقدین به این مکتب است.
  *مُنگُلیست ها از یک طرف به نفی ساختارهای معیوب جامعه می پردازند و از سوی دیگر، خود را با همان ساختار معیوب همگام میسازند و عملا به پیچیدگی و عیوب ساختار و پارادایم های جامعه می افزایند.*

  در ادامه راههای برون رفت از مُنگُلیسم، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  *سید لطیف فاضلی*

  باران خبر
  @barankhabarir

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.