سایت خبری – تحلیلی باران
 • کد خبر : 11496
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : 1 آگوست, 2018 - 16:05
 •   

  *مکتب نوظهور مُنگُلیسم*/ سید لطیف فاضلی

  *مکتب نوظهور مُنگُلیسم* آزادی ، جامعه مدنی، جامعه مترقی ؛ توسعه ؛ آزادی بیان و مطبوعات و بسیاری مفاهیم مترقی در ذیل دموکراسی و جمهوریت (صرف نظر از تفاوت آنها) تحقق می یابد اما در جامعه ای که این مفاهیم کم و بیش به بن بست میرسد یا حداقل رنگ می بازند؛ مُنگُلیسم (مونگولیسم) میتواند […]

  *مکتب نوظهور مُنگُلیسم*

  آزادی ، جامعه مدنی، جامعه مترقی ؛ توسعه ؛ آزادی بیان و مطبوعات و بسیاری مفاهیم مترقی در ذیل دموکراسی و جمهوریت (صرف نظر از تفاوت آنها) تحقق می یابد اما در جامعه ای که این مفاهیم کم و بیش به بن بست میرسد یا حداقل رنگ می بازند؛ مُنگُلیسم (مونگولیسم) میتواند نسخه شفابخشی برای ادامه حیات در آن جامعه باشد.
  شاید برخی مُنگُلیسم را در زمره بیماریها ارزیابی کنند و از مفهوم سیاسی و اجتماعی آن غافل باشند که ممکن است با مفهوم اولیه متفاوت باشد.

  مُنگُلیسم با بهره گیری از خصایص متعددی بصورت مزمن به فرآیند سیاسی و اجتماعی آن جامعه یاری میرساند؛ علائم و خصایص در فرد معتقد به مکتب مُنگُلیسم در شب نیشینی های بسیار زیاد ؛ تحلیلهای مختلف از جهان سیاست، اقتصاد و فرهنگ آن جامعه که معمولا تا پاسی از شب و تا صبح نیز ادامه دارد ؛ نمایان میشود.

  تئوریسین های مکتب مُنگُلیسم معتقدند که در این شب نشینی ها، راهبردهای مهم؛ علمی و عملی جامعه مترقی ؛ توسعه یافته و تحولگرا ترسیم میشود و دردهای جامعه التیام می یابد.
  *دردهایی چون برابری و برادری؛ تعلیم و تربیت (آموزش)؛ قضاوت؛ اشتغال؛ اعتیاد؛ حاشیه نشینی؛ ریزگردها ؛انتقال آب؛ افیونی بنام نفت؛ رانت ؛ سیاست به سبک سفته بازان؛ ناکارآمدی مسئولین و ناپاسخگو بودن آنان؛ معامله بنام جمهوریت؛ و بسیاری موارد دیگر در ذیل مکتب مُنگُلیسم و شب نشینی های پیش گفته قابل حل و فصل است.*
  برخی کارشناسان معتقدند که پیدایش مکتب مُنگُلیسم بعد از برخورد آزادی بیان و دموکراسی با دیوارچین و ناکارآمدی این مفاهیم ، متولد شد و این نوزاد نورسیده توانست با بهره گیری از نشست های تخصصی تئوریسین های آن ؛ به بلوغ فکری برسد.
  طرفداران مکتب مُنگُلیسم ، پس از صرف زمانهای بسیار در شب های خاطره انگیز؛ با طلوع آفتاب به بی نتیجه بودن خروجی مباحث و نقدهایشان پی برده و با همان مکانیزم؛ قدم در شبهای بعدی میگذارند و سیکل و چرخه ی تحلیلهای شبانه بطور متناوب و منظم به رویه ای در بین طرفداران این مکتب مبدل میگردد.

  *مخالفان مکتب مُنگُلیسم معتقدند که طرفداران این مکتب در سایه زائل شدن آزادی بیان و دموکراسی، تنها به خود ارضایی سیاسی بسنده کرده اند و تئوریها و نظریات آنان در جامعه نمود عملی ندارد.*
  اما مُنگُلیستها در پاسخ مخالفان سخن از راهبردهای جامعه ی در حال گذار از سنت به مدرنیته و لزوم تحمل تغییرات تدریجی توسط آحاد جامعه به میان می آورند و آینده را در جریان مُنگُلیسم تعریف میکنند.

  *سید لطیف فاضلی*
  *مردادماه ۹۷*
  باران خبر
  @barankhabarir

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.